Reklam

Bursa’dan Avrupa’ya selam

  • Güncelleme: 16.01.2020 00:51
Bugün, dünyada öne çıkan özel ve önemli birçok şehir var
Bursa’dan Avrupa’ya selam

Bu kadim şehirlerin en önemli özelliği; tarihleri boyunca inanç, kültür, bilim, sanat, edebiyat ve medeniyet gibi insanlığın ortak kültürüne katkı sağlamalarıdır. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan, antik dönemlerden bugünlere uzanan tarihinde, dünya kültürünün harmanlandığı merkezlerden biri olma başarısını gösteren Bursa, engin medeniyet birikimi sayesinde örnek ve öncü şehir olarak hafızalardaki yerini korumaktadır.

Bugün, 3 milyonluk nüfusuyla sanayiden tarıma, spordan turizme kadar birçok alanda Türkiye’nin lokomotif şehirlerinden biri olan Bursa, Tarihi birikimi, kültürel zenginliği, muhteşem doğal değerleri ile geçmişinden güç alarak geleceğine yürümektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bizim amacımız bu nadide şehrin var olan değerlerini korurken yeni değerlerle zenginleştirerek geleceğini inşa etmektir. Bu anlamda ortak akıl doğrultusunda üretilen projelerimiz doğrultusunda Bursa’yı büyütme hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.

Bursa’nın geleceğinin dağa sağlıklı bir yapıya kavuşturulması noktasında yapılabileceklerle ilgili, gerek birimlerimizle, gerek kent dinamikleriyle sürekli bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Kurum ve kent kaynaklarının verimli kullanılması için stratejik planı bir yönetim aracı olarak ele alıp yeni dönemi bu plan üzerine kurguladık. Belediyemiz ve kentimizin mevcut durumundan hareketle; geleceğe dair bir vizyon oluşturduk, bu vizyona uygun amaç ve hedefler belirledik. Ölçemediğimiz hiçbir şeyi yönetemeyiz kaygısı ile her hedefimiz için göstergeler ortaya koyduk.

Geride bıraktığımız 2019 yılı içinde ulaşım başta olmak üzere altyapı, çevre, kültür-sanat, spor, turizm ve sosyal hizmetler gibi alanlarda birçok projenin uygulanmasını sağlarken yeni projelerin de startını verdik.

2020 yılında da “Gönül gönüle vererek, çağın gerektirdiği çevreci yaklaşım ve akıllı şehircilik uygulamaları ile ulaşımdan sanayiye, tarımdan turizme, spordan kültür ve sanata kadar her alanda sürdürülebilir hizmetler sunarak, ‘kadim şehir Bursa’yı değerleri ile yaşatmak’ vizyonumuz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bursa’mızın her anlamda gelişmesi için, gecemizi gündüzümüze katarak yaptığımız çalışmalarda bizleri yalnız bırakmayan, tüm hemşehrilerime teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Alinur AKTAŞ
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı