Bulgaristan’dan geçen soydaşlarımıza önemli duyuru!

Bulgaristan’dan geçen soydaşlarımıza önemli duyuru!

Bulgaristan

 

Sınır kapılarında da satılan e-vinyet, ayrıca www.bgtoll.bg ve www.vinetki.bg siteleri üzerinden de kolayca satın alınabiliyor.

 

Bulgaristan’a araçlarıyla gidecek olan ziyaretçilerin trafik harcı niteliğindeki elektronik vinyet konusunda oldukça dikkatli olması gerekiyor.

 

Azinlikça’nın haberine göre, son dönemde e-vinyet ile ilgili denetimlerin sıkılaştığı belirtilirken, Yunanistan’ın Gümülcine (Komotini) kentinden Bulgaristan’a giden ve e-vinyet almayan bir vatandaşa 70 leva para cezası kesildiği kaydediliyor.

 

Bulgaristan’da yol üzerinde bulunan kameralar ve dolaşan özel araçlar aracılığıyla, bir araç için e-vinyet satın alıp almadığı elektronik olarak kolayca denetlenebiliyor.

 

Vinyet almayı unutmayın!

Bulgaristan karayollarında yol geçiş pulu (vinetka – vinyet) uygulaması değişti. Bulgaristan oto yollarındaki kağıt vinyet uygulaması sona ererken vinyet satışı ve denetimi internet üzerinden yapılıyor.

 

1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olan yeni sistemde, araçların vinyeti olup olmadığı otomatik plaka okuma sistemi ile kontrol edilecek. Denetimler için 300 sabit ve 100 seyyar kamera kullanılacağını açıklayan yetkililer, yol geçiş pulu olmayan sürücülere 300 ile 3000 leva arasında (yaklaşık 150 ile 1500 euro arasında) para cezası kesileceğini duyurdu. Ayrıca vinyetsiz sürücüler ceza olarak sadece günün sonuna kadar geçerlilik süresi olan ve 70 levalık (yaklaşık 35 euro) cezayıda tercih edebilecekler.

 

Para cezalarının olay yerinde sadece banka kartıyla ya da sınır kapılarında nakit ödenebileceğini belirtildi.
Haftalık, aylık, 3 aylık, yıllık ve hafta sonu seçenekleriyle satışa sunulan vinyetler, satın alındıktan sonra kullanım tarihine göre aktive edilebilecek.

 

Fiyatlar ise şu şekilde:

  • Yıllık – 97 leva (Yaklaşık 49,5 euro)
  • 3 aylık – 54 leva (Yaklaşık 27,5 euro)
  • Aylık – 30 leva (Yaklaşık 15,3 euro)
  • Haftalık – 15 leva (Yaklaşık 7,6 euro)
  • Hafta sonu – 10 leva (Yaklaşık 5,1 euro). Hafta sonu vinyeti otomobiller için cuma günü saat 12.00’den pazar günü saat 23.59’a kadar geçerlilik süresi bulunuyor.
  •  

İnternet veya mobil uygulamayı tercih edin!

Yetkililer, izin sezonunda benzin istasyonlarında uzun kuyruklar olabileceği düşüncesiyle, vatandaşları vinyetlerini yola çıkmadan internet üzerinden almaları yönünde uyardı. Elektronik vinyetlerin kullanım tarihine veya Bulgaristan’a giriş yapacak olan yabancıların giriş tarihine göre aktive edebilecekler.

 

Avrupa’ya gidiş ya da Avrupa’dan dönüş için Bulgaristan güzergahını seçecek Türk sürücülerin yol pullarını artık internet veya mobil uygulama üzerinden temin etmeleri gerekmektedir.

 

Yetkililer, ‘Yeni sistem sayesinde Türk sürücülerin Bulgaristan geçişlerinde daha rahat edeceklerini ümit ediyoruz’ dedi.

 

Elektronit vinyetlerin başta benzinlikler olmak üzere yaklaşık 6000 farklı noktada kurulmuş olan özel makinelerden de satın alınabiliyor.

 

Aralarında Türkçe’ninde olduğu 8 farklı dilde vinyet satın almak için burayı tıklayın:

https://www.bgtoll.bg/

Vinyetinizin olup olmadığını öğrenmek için burayı tıklayın:

https://web.bgtoll.bg/Evignette

Bakış

 

Anahtar Kelimeler: Bulgaristan’dan geçen soydaşlarımıza önemli duyuru