Reklam

Bu bayram bir çocuğun elinden de sen tut

  • Güncelleme: 29.07.2020 01:03
Bu bayram bir çocuğun elinden de sen tut

Diyarbakır İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Diyarbakır İl Kadın kolları iş birliğinde sürdürülen; "Bu Bayram Bir Çocuğun Elinden De Sen Tut" kampanyası kapsamında yüzlerce çocuk bayram sevinci yaşadı.

Merkez ilçe müftülüklerinin de desteğiyle kısa sürede yüzlerce yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğa ulaşılan kampanyaya, yetim kardeşine bayramlık hediye etmek isteyen çok sayıda hayırsever bağışta bulundu.

Hayırseverlerin desteğiyle Kayapınar, Yenişehir ve Sur ilçelerinde yaşayan yetim çocuklar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde bayram sevinci yaşadı.

Bayrama kadar hayırseverlerden gelen destekler doğrultusunda çocukları giydirmeye devam edeceklerini belirten Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, şöyle devam etti:

"Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadis-i şerifinde, yetimlere yapılan ikram ve fedakarlığın karşılığında cennette ihsan edilecek mükafatların müjdesini vermektedir. Kendilerine uzanacak bir yardım eline muhtaç küçük yüreklerin bayram sevincine ortak olmak, gülümseyen yüzlerini görmek, hem yardımı yapanlara hem de yardıma aracılık eden TDV gönüllülerine bu küçük adımların sonsuzluğa uzanan mutluluğunu ve huzurunu yaşattı."

TDV Kadın Kolları Kurban Bayramı için toplandı

Türkiye Diyanet Vakfı Diyarbakır Kadın Kolları, Kurban Bayramı kapsamında planlanan faaliyetleri değerlendirmek üzere bir toplantı düzenledi.

Diyarbakır İl Müftülüğünde gerçekleşen toplantıya İl Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı Diyarbakır Şubesi Başkanı Yavuz Selim Karabayır, İl Müftü Yardımcısı Fatime Kartı, İl Kadın Kolları Koordinatörü Mevlüde Karadaş ve gönüllü üyeler katıldı.

Toplantıda yetim giydirme faaliyetleri, bayramda yapılacak aile ziyaretleri ve yardımlar istişare edildi. Karşılık beklemeden yapılan yardımların toplumsal dayanışma açısından önemi vurgulandı.

İl Müftüsü Karabayır, "Bayramlar paylaştıkça, sevgi ve merhamet çoğaldıkça anlam kazanır. Bayramları vesile kılıp bu özel günleri yetim ve öksüzleri sevindirmek için fırsata dönüştürmeliyiz." dedi.

Bayramlarda akraba ve komşuların da ziyaret edilmesi gerektiğini hatırlatan Müftü Karabayır, "Ancak dünyayı saran bu virüsten korunmak için tedbirleri elden bırakmadan ziyaretleri yapmamız gerekiyor. Bu mümkün değilse en azından bir telefonla hatırlarının sorabiliriz. Sevgili Peygamberimiz yakınlarımızla iletişimi çok önemsemiştir. Bayramları sıla-ı rahim ibadeti için fırsat bilmek, her zaman olduğu gibi bu mübarek günlerde de onları koruyup gözetmek bayramın manasını anlamaktır. Birlikte olduğumuz her günün bizim için bayram olduğunu da ayrıca bilmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.