Reklam

Bölgesel Tanışma Toplantıları-6 "Trakya"

  • Güncelleme: 10.01.2022 23:43
Uluslararası Öğrenci Merkezi tarafından 6’ıncısı düzenlenen Bölgesel Tanışma Toplantıları "Trakya" kapsamında bir araya gelindi.
Bölgesel Tanışma Toplantıları-6

İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen programa, Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Salih Murat ve İstanbul Rumeli Üniversitesi Rumeli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halit Eren’in yanı sıra Yunanistan ve Bulgaristan'dan Türk kökenli uluslararası öğrencileri katıldı.

Uluslararası Öğrenci Merkezi Müdürü Prof. Dr. Faruk Taşçı, programın önemine ve daha sonrasında yapılması düşünülen Balkan Eğitim Okulu'nun başlangıcı olduğuna vurgu yaptı.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nde uluslararası öğrencilere her türlü imkanların seferber edildiğini örnekler vererek paylaştı. 

Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Salih Murat ise, Türkiye'nin Balkanlara yönelik her türlü çabasını takdir ettiğini, İstanbul Üniversitesi'nin de bu konuda önemli rol almasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Batı Trakyalı Türkleri ile ilgili uzun bir tarihsel perspektif sunan İstanbul Rumeli Üniversitesi Rumeli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halit Eren de, Batı Trakya için yapılması gerekenlere değindi.

Öğrencilerin soru ve katkıları ile program sona erdi.

 

x