Reklam

Bilgi'den ırkçı saldırıya kınama

  • Güncelleme: 21.02.2020 23:10
Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Bülent Bilgi Hanau'da 5'i Türkiye kökenli 9 kişinin yaşımını yitirdiği ırkçı saldırı nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Bilgi'den ırkçı saldırıya kınama

Bilgi mesajında, “Tüm vicdan sahibi vatandaşları toplumumuzdaki bu negatif gelişime şiddetle karşı çıkmaya ve en sert şekilde kınamaya davet ediyorum” dedi.

Avrupalı Türk toplumunu birlik ve beraberliğe davet eden Bilgi mesajında şu ifadalere yer verdi:

Hanau'da gerçekleşen sağcı terörist saldırıdan dolayı dehşete kapıldık. Bu Almanya için büyük bir utanç kaynağıdır. Almanya’da yabancı kökenli  insanların kaygı ve korku içerisinde yaşamaları,  Almanya için bir utanç tablosudur.

Bu saldırıda hayatını kaybeden tüm insanların ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Göçmen kökenli insanlara duyulan önyargı ve nefretin bu kadar ciddi boyutlara ulaşmış olması inanılır gibi değil. UID olarak, failin tek sorumlu olduğunu düşünmemekle beraber bunun böyle gösterilmemesinin önemini vurguluyoruz.

Irkçılık, bir bütün olarak her toplum için ciddi bir sorundur, bizim toplumumuzunda maalesef  her tabakasına ulaşmış  görünmektedir.

Irkçılık, milliyetçi popülizm ve sağcı radikalizm hukukun üstünlüğü, demokrasimiz ve toplum için ciddi bir tehdittir.

Bu nedenle, Hukuk Devletini hızlı ve kararlı bir tavır alıp,  hareket etmeye çağırıyoruz. Federal İçişleri Bakanı Seehofer, suçluların ve onların destekçilerinin  hak ettikleri cezayı almalarını sağlamakla görevlidir. Savcılar ve hakimler, sıfır tolerans stratejisini kullanarak ırkçılık suçlarını  takip etmekle yükümlülerdir.

Bilgi mesajında vatandaşları UID tarafından düzenlenen gösterilere davet etti.

Gösterilerin yer ve tarihleri şöyle:

23.02.2020, saat: 14.00, auf dem Platz Kampstrasse-Katharinetreppe, 44137 Dortmund

23.02.2020, saat: 17.00, Am Plaerrer, 90443 Nürnberg

23.02.2020, saat: 17.00, Trierer Str. 1, 66111 Saarbrücken