Reklam

Berlin’den MIKTA Kültürel Etkinliği

  • Güncelleme: 01.12.2019 21:40
Berlin’den MIKTA Kültürel Etkinliği

Berlin'de yerleşik MIKTA (Meksika, Endonezya, Kore, Türkiye, Avustralya) üyesi ülkelerin işbirliği ile MIKTA dönem başkanlığını yürütmekte olan Meksika'nın Berlin Büyükelçiliği binasında ortak bir kültürel etkinlik düzenlendi.

MIKTA, G-20 üyesi olmalarının yanında, demokratik ve çoğulcu sisteme sahip, serbest piyasa ekonomisi ile yönetilen ve bölgelerinde ve uluslararası alanda etkin rol üstlenmekte olan beş ülkenin (Meksika, Endonezya, Kore, Türkiye, Avustralya) oluşturduğu bir istişare ve eşgüdüm platformudur.

Berlin’de ilk kez gerçekleştirilen ve MIKTA üyesi ülkelerin geleneksel müzik ve yemek kültürlerinden örneklerin sunulduğu etkinlik, MIKTA üyesi ülkelerden gelen davetliler ve Alman konuklardan oluşan yaklaşık 250 kişilik bir izleyici grubu tarafından takip edildi.

Her ülkeden gelen sanatçıların 15'er dakikalık sahne gösterisi sundukları bölümde, Türkiye‘yi temsil eden Berlin Mehter Takımı’nın gösterileri ilgi ve beğeni ile takip edildi.

Berlin Yunus Emre Enstitüsü'nün katkılarıyla hazırlanan Türk mutfağından örnekler konukların beğenisine sunuldu.

Türkiye’nin 2017 yılından bu yana dönem başkanlığını üstlendiği MIKTA dönem başkanlığını Meksika tarafından yürütülmektedir.

Anahtar Kelimeler: