Reklam

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın: 2020 yılında Türk-Alman ilişkileri

  • Güncelleme: 17.01.2020 23:59
Türkiye-Almanya ilişkilerinde yoğun ve hareketli denebilecek bir yılı daha geride bıraktık
Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın:  2020 yılında Türk-Alman ilişkileri

Sayın Cumhurbaşkanımızın 2018 yılında Almanya’ya gerçekleştirdiği devlet ziyareti sonrasında normalleşme yönünde atılan adımları, 2019 yılında karşılıklı üst düzey ziyaretler takip etti. 2020 yılında da, hem ikili ilişkilerimiz hem de uluslararası toplantılar bağlamında, ülkelerimiz arasındaki karşılıklı temasların ve ziyaretlerin sürmesini bekliyoruz.

Öte yandan, Barış Pınarı Harekatımız dolayısıyla ilişkilerde yeniden kısa süreli bir gerginlik yaşandığını hep birlikte gördük. Bunda Alman medyasının abartılı, önyargılı ve tek taraflı yayınlarının yanısıra, Alman siyasetinin gelişmeleri doğru değerlendirmedeki yetersizliği de rol oynamıştır.

Her ne kadar çeşitli konularda zaman zaman görüş farklılıkları yaşasak da, Avrupa’daki başlıca müttefik ve ortaklarımızdan olan Almanya’yla ilişkilerimize büyük önem veriyoruz. İlişkilerimizin birbirimize saygı ve güven esasında, aynı göz hizasında ve diyalog temelinde, karşılıklı beklentilerin dikkate alınarak samimi bir çabayla geliştirilmeye çalışılması ortak gayemiz olmalıdır. Bu hedef doğrultusunda, önümüzdeki dönemde de, Alman dostlarımızla yakın ve açık diyaloğu olumlu bir gündemle sürdürmeyi amaçlıyoruz. 

Ekonomik alanda Almanya 2019 yılında da ülkemizin öndegelen ticaret ve yatırım ortaklarından biri olmayı sürdürmüştür. Bu sene belirgin bir artış gösteren turizm rakamları özellikle memnuniyet vericidir. Önümüzdeki dönemde, başta yapay zeka, dijitalleşme, yenilenebilir enerji, elektrikli otomobil ve Endüstri 4.0 gibi yeni alanlarda, Almanya’yla önemli bir işbirliği potansiyeli görüyoruz. 

Almanya iç siyaseti de son dönemde alışılmadık ölçüde hareketli bir süreçten geçmektedir. Merkez partilerinin yönetimlerinde yaşanan değişimler ve partilerin eyalet seçimlerinde elde ettikleri sonuçlar, önümüzdeki zaman diliminde Alman siyasetinde yeni gelişmelerin yaşanabileceğinin işaretlerini veriyor.

Diğer yandan, Almanya’da artan ırkçılık ve ayrımcılık olayları ile şiddet içeren yabancı ve İslam düşmanlığı maalesef 2019 yılında da üzücü gelişmelere yol açmış, bu durum toplumun tüm kesimlerinde kaygı yaratmıştır. Aşırı sağın güçlenmesinin ve oluşturduğu tehdidin, Alman kamuoyunda giderek daha fazla tartışıldığını görüyoruz. Federal Hükümet tarafından geçtiğimiz haftalarda yayınlanan 12. Uyum Raporu’nda da bu yönde bazı isabetli tespitlere yer verildiğini gördük. Başta DİTİB’e bağlılar olmak üzere, camilerimize yönelik saldırılar ve asılsız bomba ihbarları toplumumuzda tedirginlik yaratmaktadır. Ayrıca, Barış Pınarı Harekatımızı takiben, PKK yandaşlarınca Almanya’daki insanlarımıza ve kurumlarımıza yönelik gerçekleştirilen şiddet içeren protesto olayları kamu düzenini ve güvenliğini tehdit eden boyutlara ulaşmıştır. Alman makamlarının, Almanya’daki insanlarımızı, derneklerimizi ve işyerlerimizi hedef alan terör örgütü yandaşlarını yakalamalarını ve hak ettikleri cezalara çarptırmalarını bekliyoruz. Türk toplumunun huzur ve esenliğini ilgilendiren her konunun takipçisi olmaya, vatandaşlarımızın haklarını savunmaya kararlılıkla devam edeceğiz. 

Bu bağlamda ayrıca, Almanya’nın, FETÖ terör örgütünün yöneticileri ve mensupları için güvenli bir liman haline geldiğini üzülerek görüyoruz. Vatandaşlarımızın, FETÖ mensuplarına ve yapılarına karşı tedbirli ve dikkatli olmaya devam edeceklerine ve bunlara hiçbir şekilde prim vermeyeceklerine inanıyoruz. Almanya’ya ilişkilerimizin tam anlamıyla normalleşme yoluna girmesinde de, Alman makamlarınca FETÖ konusunda atılacak yapıcı adımların etkili olacağı herkes tarafından bilinmektedir.

Almanya’daki 13 Başkonsolosluğumuzda vermekte olduğumuz hızlı ve kaliteli konsolosluk hizmetlerimizi, vatandaş memnuniyeti ilkesi doğrultusunda, özveriyle sürdürüyoruz. Konsolosluk hizmetlerimizle ilgili yenilik ve gelişmeleri sosyal medya hesaplarımız üzerinden duyurmaya devam ediyoruz. Bu bağlamda, vatandaşlarımızın Temsilciliklerimizin sosyal medya hesaplarını düzenli takip etmelerini tavsiye ediyorum.

Bu fırsattan istifadeyle, Almanya Türk toplumunun yeni yılını içtenlikle tebrik ediyor, 2020 yılının herkes için huzur, sağlık ve mutluluklara vesile olmasını diliyorum.