Reklam

”Batı Trakya Türk'ü asla yalnız değildir!”

  • Güncelleme: 25.07.2020 00:34
Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet, aramızdan ayrılışının 25. Yılında, 24 Temmuz 2020 günü Gümülcine’de anıldı.
”Batı Trakya Türk'ü asla yalnız değildir!”

Törende, Türkiye Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajında, “Batı Trakya Türk Azınlığı asla yalnız değildir! Sahipsiz değildir!” Sözleri dikkat çekti.

DEB Partisi ve Sadık Ahmet ailesinin düzenlediği anma törenine;  T.C. Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Sadık Ahmet ailesi, DEB Partisi MYK ve AP adayları, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma kurulu Başkanı ve Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe S. Müftüsü Ahmet Mete, Mustafçova-Miki Belediye Başkanı Rıdvan Deli Hüseyin, DEB Partisi eski başkanı Mustafa Ali Çavuş, Yassıköy – İasmos Belediye Başkanı Önder Mümin, Kozlukebir – Arriana Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, Yurtdışı Türkler Başkanlığı Danışmanı Recep Paçaman, Batı Trakya Azınlığı Yüksek tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, milletvekili İlhan Ahmet'i temsilen Sibel Osmanoğlu, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Rodop Türk Kadınlar Derneği Başkanı Hülya Emin, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı ve G. Müdür Pervin Hayrullah, BİHLİMDER Başkanı Mehmet Emin Ahmet, Dimetoka Müslümanları Derneği Başkanı Süleyman Macır’ın yanısıra diğer davetliler katıldı.

Etkinlik, T.C. Atina Büyükelçisi Burak Özügergin’in Türkiye Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın aşağıdaki mesajını okumasıyla başladı:

Dr. Sadık Ahmet hayatını Batı Trakya Türk Azınlığı’na adamış gerçek bir dava adamıydı.

“Merhum Dr. Sadık Ahmet’in muhterem ailesi, kıymetli müftülerimiz, DEB Partisi saygıdeğer mensupları, aziz kardeşlerim!

Sizleri en kalbi duygularımla ve muhabbetle selamlıyorum. DEB Partisi kurucusu Dr. Sadık Ahmet’i vefatının 25. Sene-i devriyesinde bir kez daha rahmetle ve şükranla yad ediyorum. Mekanı cennet olsun. Allah gani gani rahmet eylesin.

Merhum Dr. Sadık Ahmet hayatını Batı Trakya Türk Azınlığı’na adamış gerçek bir dava adamıydı. Gözünü budaktan sakınmadan, Azınlığın durumunun iyileştirilmesi, ayrımcılığa tabi tutulmaması, ahdi haklarının korunması konularında son nefesine kadar mücadele etti.

Merhum Dr. Sadık Ahmet, cesaretiyle, entelektüel birikimiyle, davasına sadakatıyla Batı Trakya Türk Azınlığı’nın gönlünde taht kurdu.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın elde ettiği kazanımlarda, merhum Dr. Sadık Ahmet’in verdiği mücadelenin büyük payı vardır. Şayet bugün Batı Trakya’daki kardeşlerimiz geleceklerine daha güvenli bakabiliyorsa, şüphesiz bu Sadık Ahmet gibi dava adamlarının çabası sayesindedir.

Bizler de canımızdan bir parça olarak gördüğümüz Batı Trakya Türk Azınlığı’nın durumunun iyileşmesi, meselelerin çözülmesi ve refahın artması için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Gerek ikili görüşmelerimizde, gerek Yunanlılarla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda ve gerekse uluslararası toplantılarda sizlerin hak ve hukukunu savunmayı sürdürüyoruz.

Batı Trakya Türk Azınlığı asla yalnız değildir!

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın meşru haklarının koruma konusundaki ahdimizi bugün bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Batı Trakya Türk Azınlığı asla yalnız değildir! Sahipsiz değildir! Milletimiz, ayrımcılığa ve adaletsizliğe karşı yürüttüğünüz haklı mücadelenizde, sizlerin daima yanınızdır. Dr. Sadık Ahmet’in uğruna ömrünü harcadığı, mücadele sancağını daha da yukarıya taşımaya kararlıyız.

Bu düşüncelerle merhumun aziz hatırasına ve davasına sahip çıkan tüm soydaşlarımıza şükranlarımı iletiyorum. Rabbimden Dr. Sadık Ahmet’e rahmet, başta muhterem eşi ve çocukları olmak üzere ailesine sabrı cemil niyaz ediyorum. DEB Partisine mensup tüm kardeşlerime sağlık ve afiyet temenni ediyorum.

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhurbaşkanı.”

“T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, bu anlamlı günümüzde bizleri mesajlarıyla yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ediyorum.” Diyerek sözlerine başlayan DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu:

Liderimiz fiziken yanımızda olmasa da, fikren hep yanımızda ve yüreğimizdedir.

“Bu yılki anma törenimizi pandemi önlemi ve tedbirlerine uyarak ne yazık ki kısıtlı bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Batı Trakya Türklerinin lideri ve partimizin kurucusu Dr. Sadık Ahmet’i bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum. Liderimiz fiziken yanımızda olmasa da, fikren hep yanımızda ve yüreğimizdedir. Hayatının bir bölümünü mahkeme ve hapislerde geçiren Dr. Sadık Ahmet’in hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

Batı Trakya Türklerinin davası kutsal bir davadır ve var olma mücadelesidir. Bu davanın kahramanı olan Dr. Sadık Ahmet asla unutulmayacaktır.” Görüşlerine yer verdi.

Bir insanın ırkını inkar etmek kadar kötü bir şey yoktur bu dünyada.

“Bir insanın ırkını inkar etmek kadar kötü bir şey yoktur bu dünyada.” Sözleriyle konuşmasına başlayan DEB Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet: “Yıllardır Batı Trakya Türk Azınlığı sadece dini ile anılan bir azınlık olarak yaşatılmak istenince, bir Dr. Sadık Ahmet çıktı ortaya. Kendisi doktordu, cerrahtı, ama azınlığın sorunları ailesinden önce geliyordu. Biz her zaman ikinci plandaydık.” İfadelerine ter verdi.

Batı Trakya’daki yediden yetmişe bütün insanlara minnettarım.

“Sadık Ahmet’in mücadelesini dostları olarak hepimiz biliyoruz.” İfadelerini kullanarak konuşmasına başlayan Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’ni nasıl kurduklarını, seçimlere nasıl katıldıklarını anlattı. Avrupa’dan gelen insan hakları temsilcilerinin telkinleriyle bağımsız milletvekili hareketini başlattıklarını ve Sadık Ahmet’in meclise girerek haklarımızı savunduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Biz, 74 gün Selanik Diavata hapishanesinde Dr. Sadık Ahmet’le aynı odada kaldık. Orada beraber Kur’an okuduk, beş vakit namazlarımızı kıldık. Bu arada Selanik Başkonsolosu bizleri ziyarete geldi. İnsan haklarından ziyaretçilerimiz oldu. Işık hanım ve çocuklarımız zaman zaman bizleri ziyarete geldiler.

1990 yılında Batı Trakya’nın vefakar ve cefakar insanları mücadeleye devam dediler. Müftülük sorunumuz vardı. Müftülük seçimi yaptılar. Batı Trakya’daki insanlarımız bu görevi bana tevdi ettiler. Bizim mücadelemizin karşılığı olduğunu tahmin ediyorum. Batı Trakya’daki yediden yetmişe bütün insanlara minnettarım.”

Dr. Sadık Ahmet, ufkun ötesini de gören, zor koşullarda Batı Trakya Türklerine liderlik ve rehberlik etmiş bir toplum lideriydi.

“Bu fani dünyadan Sadık Ahmet geçti. Koca bir çeyrek asır oldu aramızdan ayrılalı. Ama bizler yine buradayız. Çünkü unutmadık ve unutmayacağız.” Görüşlerini ifade eden T.C. Atina Büyükelçisi Burak Özügergin,

“Unutmayacağız, çünkü bazı liderler, ait oldukları toplumların yaşamına kendileri bu dünyadan göçüp gittikten sonra da yön verirler. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi kafi değildir, muhakkak ufkun ötesini de görmesi lazımdır.” Dr. Sadık Ahmet, ufkun ötesini de gören, zor koşullarda Batı Trakya Türklerine liderlik ve rehberlik etmiş bir toplum lideriydi. Sadece doğduğu topraklarda değil, Anavatan’ın ve ötesinde, Türk Milleti’nin kalbinde müstesna bir yer edindi.

Bu dünyadan giderken yanınızda bir şey götüremezsiniz. Geride kalır kubbede hoş bir seda. Yaptığınız iyiliklerin, verdiğiniz hizmetlerin, esirgemediğiniz sevgi ve hoşgörünün başkaları üzerindeki etkileri, sizin dışınızda varlığını sürdürmeye devam ederse, işte o zaman unutulmazsınız. Bu da geride bıraktıklarınızın acısını belki bir nebze hafifletebilir. Türkiye’de o kadar çok yerin Dr. Sadık Ahmet ismini taşıması da bundandır ki biz, kadirşinaz bir milletiz. Biz, unutmayız.

Umutsuzluk bize göre değildir. Biz, azmin, doğrunun, hakkın tarihini yazmış bir milletiz.

Dr. Sadık Ahmet’in yaşantısına baktığımızda; cesaret, azim ve fedakarlığın kendisiyle özdeşleştiğini görüyoruz. Ömrü, içinde yaşadığı topluma hizmetle, demokratik ve siyasi düzlemde verdiği mücadeleyle geçti. Karşılaştığı zorluk ve cefalara rağmen, geri adım atmadı. En umutsuz dönemlerde dahi sergilediği dirayet, büyük takdir ve saygıyı hak etmenin ötesinde, bugün hala soydaş toplumuna yol gösterici olmaya devam etmektedir. Umutsuzluk bize göre değildir. Biz, azmin, doğrunun, hakkın tarihini yazmış bir milletiz.

Anlamak zor değildir, ama anlatmak zordur.

Dr. Ahmet, aramızdan zamansız ayrıldı, ama yaşamına Azınlığa hizmet adına çok şey sığdırdı. Azınlığın kimliğinin tanınması, uluslararası hukuk bağlamında garanti altına alınmış tüm haklarının verilmesi ve herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan, huzur ve barış içerisinde bir arada yaşamanın ötesinde gündemi bulunmadığını anlamak zor olmasa gerek. Anlamak zor değildir, ama anlatmak zordur. İşte Dr. Sadık Ahmet’in hayatı bunu anlatmaya çalışarak geçmiştir.

Biz, Anavatan Türkiye olarak, Batı Trakya Türklerinin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını, AB standartları ve çağdaş, evrensel ölçülere uygun bir şekilde kavuşturulmasını talep etmeye ısrarla devam edeceğiz. Bunun kimseyi rahatsız etmemesi gerekir.

Hepimiz salgın nedeniyle zor bir dönemden geçtik ve halen de geçmekteyiz. Kamu düzenine saygılı bir toplum olan Batı Trakya Türkleri, bu bağlamda iyi bir sınav verdi; dayanışma ruhunu elden bırakmadılar, salgınla mücadeledeki tedbirleri uygulamaya gösterdikleri özenle takdiri hak ettiler. Bu dikkatli tutumu bir süre daha sürdürmemiz gerekecek görünüyor. Hep birlikte bu zor günleri geride bırakacağız. Gerek Büyükelçiliğimizin, gerek Gümülcine Başkonsolosluğumuzun kapıları her zaman açıktır ki bunu tekrar etmeme gerek yoktur.

Batı Trakya Türkünün davasına sağladığı müstesna katkılardan dolayı merhum Dr. Sadık Ahmet’i tekrar saygı ve rahmetle anıyorum. Bu vesileyle bu organizasyonu yapan DEB Partisi Başkanı Sayın Çiğdem Asafoğlu’na, ayrıca etkinliğe sağladıkları destekten ötürü kıymetli müftülerimizin şahsında tüm azınlık kurum ve kuruluşlarıyla soydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sayın Başkonsolosumuzu da çalışmalarından dolayı takdir ettiğimizi belirtmek isterim.

Sözlerimi sonlandırırken, merhum Dr. Sadık Ahmet, uğruna mücadele verdiği ve bugün burada bir örneği sergilenen dayanışma ruhunun daim olmasını diliyorum. Bu vesileyle sizlerin ve ailelerinizin yaklaşmakta olan Kurban Bayramınızı kutluyorum ve hatyırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Programın sonunda da, Rodop milletvekili İlhan Ahmet, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yurtdışı Türkler Başkanı Abdullah Eren, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanılşma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Ali Emin Latif, T.C. Ulaştırma ve Altyapı ve Bakanı Adil Karaismailoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BBP Başkanı Mustafa Destici, İYİ Parti Genel Bakanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Saadet Karamollaoğlu, Demokrat Parti Başkanı Gültekin Uysal,tarafından gönderilen mesajlar okundu ve bazıları görsel olarak da izlendi.