Reklam

Başkonsolos Cebeci, Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle resepsiyon verdi

  • Güncelleme: 11.01.2020 01:49
Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle basın mensuplarına resepsiyon verdi.
Başkonsolos Cebeci, Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle resepsiyon verdi

Cebeci’nin Başkonsolosluk rezidansında verdiği resepsiyona; Essen ve çevresinde görev yapan basın mensupları ile Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mehmet Fikret Arargüç katıldı.

Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Başkonsolos Şener Cebeci, “Davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Hasbihal etmek maksadıyla bir araya geldik. Sene içerisinde farklı vesilelerle bir araya geliyoruz, maksat birbirimizle hasbihal etmek. Sınırlarımız dahilinde ve görev bölgemize yakın Türk basın mensuplarıyla bir araya geldik” dedi.

Türk basınının önemine vargu yapan Cebeci, “Türk basını bizim için çok önemlidir. Toplumda basının rolü çok büyüktür. Günümüzde basın önemini kaybediyor mu diye bir soru sorulduğu zaman benim cevabım şu: Hayır. Bilakis daha da artıyor. Ama değişime uğruyor. Yazılı gazeteler değil ama daha çok dijital ortama dönüşen dinamik bir meslek. Bizim meslekte de her zaman yakın olan bir meslek grubu. Hem bizler sizin için bir kaynağız hem de sizler bizim için bir kaynaksınız. Dolayısıyla biz buradaki Türk basınına hakikaten önemsiyoruz. Burada televizyonlarımız, gazetelerimiz, dergilerimiz, radyolarımız var, 300 civarında Almanya'da basın mensubumuz var. Sizlerin burada çok önemli rolleri var. Bir kere Türkiye ile buradaki toplum arasında köprü oluyorsunuz, bizim ile buradaki toplum arasında bir köprü oluyorsunuz, Alman siyasetçilerle Türk kökenli olsun Alman kökenli olsun Alman siyasetçilerle buradaki Türk toplumun arasında köprü vazifesi görüyorsunuz, bizim mesajlarımızı vatandaşımıza iletilmesi noktasında aracılık ediyorsunuz, vatandaşımızın çok çeşitli konularda bilgilendiriyorsunuz, toplumsal hafızanın canlı tutulmasına ciddi katkı yapıyorsunuz, Solingen davaları olsun, NSU davaları olsun bunlar bizim için önemli toplumsal olaylar ve sizler bunların yaşatılması noktasında çok önemli rolünüz var. Türkçe’nin burada yaşatılması, Türkçe’nin canlı tutulması, Türkiye ilginin canlı tutulması noktasında çok önemli rolleriniz var. Buradaki Türk toplumunun ileride tarihi yazılacağı zaman sizlerin yazıp çizdiklerimiz çok değerli olacak. Dolayısıyla tarihe de not düşüyorsunuz. Türk basını önemsiyoruz. Sene içerisinde ilk defa Essen’de Türk Basın Zirvesi düzenlendi. İlk defa bizim görev bölgemizde Essen şehrinde düzenlendi. Önemli bir andı. Toplantıda bütün Türk basının sorunları masaya yatırıldı, sıkıntılara tartışıldı. Zor bir görev yapıyorsunuz, bunu biliyoruz. Sayısal olarak azalıyorsunuz ama sürekli artan bir alan. Bizler de sizlerle her zaman yakın işbirliği içerisinde olmaya gayret ediyoruz. Sizleri elimizden geldiği kadar destekleme arzusundayız. Sizler de bizi destekliyorsunuz teşekkür ediyorum. Dolayısıyla bugün de size verdiğimiz değerin bir göstergesi olarak böyle bir etkinlik düzenlemek istedik. Sizler de sağ olun geldiğiniz. Umuyorum aramızdaki bu yakın temas ve işbirliği devam eder” diye konuştu.