Reklam

Abdullah Kadiri Doğumunun 125. Yıl Dönümünde anıldı

  • Güncelleme: 19.03.2019 17:08
Abdullah Kadiri Doğumunun 125. Yıl Dönümünde anıldı

ANKARA

 

 

Başkanımız Abdullah Eren, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından düzenlenen Abdullah Kadiri Konferansı’na katıldı. Başkan Eren, Türkiye’nin son yıllarda Türk Cumhuriyetleri ile yakın ilişkiler içinde olduğuna dikkat çekti.

TÜRKSOY’un ev sahipliğinde, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB), Özbekistan Ankara Büyükelçiliği ve Ankara Hacı Bayram Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Doğumunun 125. yılında Özbek Çağdaş Romancılığının Kurucusu Abdullah Kadiri” konferansı gerçekleştirildi. Programa YTB Başkanı Abdullah Eren, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamkhadjayev, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Mahmadali Rajabiyon ve çok sayıda akademisyen, edebiyat camiası temsilcileri katıldı.

 

 

Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, gelecek hafta içerisinde Türk Cumhuriyetleri diasporalarının çalışmalarının birlikte devam ettirilmesi adına bir yol haritasının hazırlanması amacıyla Almanya’da düzenlenecek bir etkinlikte Türk Konseyi ve TÜRKSOY ile yine bir araya geleceklerini belirtti. Eren, “Türkiye’nin son yıllardaki tecrübesini merkeze alırsak, Türk Cumhuriyetleri ve topluluklarla çok sıkı bir ilişki, işbirliği içerisinde olursak 21. Yüzyılın ikinci yarısından sonra Türklerin dünya siyasetinde çok daha fazla yer alacağını düşünüyorum. Bunun için kültür sanat da çok iyi bir başlangıçtır. TÜRKSOY, kurulduğundan bu yana bu alandaki çok büyük bir boşluğu dolduruyor. Kurum olarak Türk dünyası öncülerini anmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

BİR GÜN GELECEK; DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİR OLACAĞIZ

Konuşmasında etkinlikte emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, milletler arasındaki ilişkilerin sihirli anahtarının kültürel faaliyetler olduğunu söyledi. Türk Cumhuriyetlerini “Aynı ananın, aynı babanın farklı beşiklerde büyüyen evlatları” olarak tanımlayan Topçu, “Birimizi tanımanın, kardeş olduğumuzu tekrar hatırlamanın yolu beraber siyaset, ticaret yapmak ve beraber kültürel ve sosyal ilişkilerde bulunmaktır, bunun da sihirli anahtarı kültürel ilişkilerdir” diye konuştu.

 

 

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş ise yaptığı konuşmasında, Abdullah Kadiri’nin Türk Dünyasının aydınlanma hareketi olarak bilinen "Usul-ü cedid" mektebinden geçmiş bir aydın olduğuna vurgu yaptı. Son dönemde Türkiye ile Özbekistan arasında ilişkilerin dinamik şekilde geliştiğini kaydetti.  Özbekistan Ankara Büyükelçisi Agzamkhadjayev Özbek de, edebiyatının ulu siması Abdullah Kadiri’yi anmak üzere düzenlediği etkinlik vesilesiyle, TÜRKSOY ve Hacı Bayram Üniversitesi’ne de şükranlarını sundu.