Reklam

Azınlık, eğitimdeki sorunlara çözüm istiyor

  • Güncelleme: 18.12.2021 16:13
Batı Trakya'daki Türk azınlık okullarında öğrenciler, azınlık eğitimindeki sorunlara dikkati çekmek için dersleri boykot etti. Boykot, büyük bir katılımla yapıldı.
Azınlık, eğitimdeki sorunlara çözüm istiyor

Batı Trakya'daki Türk azınlık okullarında öğrenciler, azınlık eğitimindeki sorunlara dikkati çekmek için dersleri boykot etti. Boykot, büyük bir katılımla yapıldı. 

Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, azınlık eğitimindeki sorunların çözümü için yetkililere yaptıkları çağrılara bugüne dek olumlu yanıt alamadıkları için boykot kararı aldıklarını ifade etti. 

“BOYKOTA GENİŞ ÇAPLI KATILIM VARDI” 
Boykota geniş çaplı katılım olduğunu bildiren Kara, "Bundan sonraki süreçte idarenin de bizim taleplerimize vereceği karşılığa göre mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Beklentimiz, bizim sesimizi artık duymaları ve çağrılarımıza olumlu yanıt vermeleri." diye konuştu. 

Kara, azınlık eğitiminin statüsünün hem Lozan Antlaşması, hem de Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan ikili eğitim anlaşmaları, protokolleri ile belirlendiğini hatırlatarak, azınlığın bu anlaşmalara tam olarak uyulmasını istediğini kaydetti. 

Bazı okul binalarında fiziksel yetersizlikler olduğunu belirten Kara, İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesinde bina kapasitesinin yüksek öğrenci sayısına uygun olmaması nedeniyle öğrencilerin vardiyalı eğitime mecbur kaldığını da hatırlattı. 

Kara, Yunanistan'ın, bazı azınlık okullarını öğrenci yetersizliğini gerekçe göstererek kapatmasına ilişkin, "Biz Yunanistan'ın azınlık okullarını, sadece öğrenci yetersizliğini bahane ederek kapatma kararını kendisinin idare olarak veremeyeceğini, bunun encümen heyetleriyle istişare edilerek, heyetin olurunun alınmasından sonra yapılması gerektiğini söylüyoruz." şeklinde konuştu. 

Azınlık okullarındaki öğrencilerin cuma günleri cuma namazına gidebilmesini sağlamak için yıllardır devam eden erken dağılma uygulamasının Yunanistan tarafından bu yıl kaldırıldığını hatırlatan Kara, "Cuma günü olayının da bundan sonra uygulanmayacağının belirtilmesi tabii bizleri boykot kararı almaya iten konular arasında başlıca sıralarda. Değişiklik uygulamaya geçti ama pratikte velilerimiz yine daha önceki yıllarda olduğu gibi çocuklarını okuldan daha erken saatlerde alıyor. Dolayısıyla çocuklar cuma günleri bazı derslere girmemiş oluyor." dedi. 

“ATİNA BU MESAJI ALMIŞ OLMASI GEREKİR” 
İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu da AA muhabirine yaptığı açıklamada boykota ilişkin şunları kaydetti: "Batı Trakya Türk azınlığı azınlık eğitimine ve azınlık okuluna sahip çıktığını çok net şekilde gösterdi. Eğitim Bakanlığının ve Atina'nın bu mesajı almış olması gerekir. Türk toplumu daha iyi bir azınlık eğitimi istediğini gösterdi. Uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış olan azınlık eğitimimizdeki sorunlara acil çözüm çağrımızın dikkate alınmasını ve vurdumduymazlığa artık bir son verilmesini istiyor ve bekliyoruz."

x