Avrupa Parlamentosu'ndan Dijital Virüs Sertifikası'na 'evet' oyu

Avrupa Parlamentosu'ndan Dijital Virüs Sertifikası'na 'evet' oyu

AP, dün oylanan tasarının 690 evet oyu ile kabul edildiğini duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nin onayının ardından karar, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek.

Dijital Virüs Sertifikası

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 20 Mayıs'ta aşı sertifikası konusunda AB Komisyonu, AB Konseyi ve AP arasında yürütülen müzakerelerin uzlaşıyla sonuçlandığını açıklamıştı.

Uzlaşıya göre, AB üyesi ülkeler, sertifikanın yürürlüğe gireceği 1 Temmuz itibarıyla ek test veya karantina gibi seyahat kısıtlamalarından kaçınacak. Halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ise ülkeler ek tedbirler alabilecek. Sertifika ücretsiz olacak, kağıt veya dijital şekilde hazırlanacak. Aşı sertifikası, kişilerin Virüs aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve Virüs test sonucunu içerecek. Sertifikayla, AB'de onaylı Virüs aşıları olmuş kişilere yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek.

AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onaylıyor.

Kanada'da Müslüman genci ölüme terk eden ilk yardım görevlileri suçlu bulundu
Önceki Kanada'da Müslüman genci ölüme terk eden ilk yardım görevlileri suçlu bulundu
DİTİB’den ilk nesil büyüklere alamlı vefa
Sonraki DİTİB’den ilk nesil büyüklere alamlı vefa