Reklam

Avrupa hacı adaylarının Arafat’a intikalleri tamamlandı

  • Güncelleme: 09.08.2019 23:27
Avrupa’dan hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan hacı adaylarının Arafat’a intikalleri tamamlandı.
Avrupa hacı adaylarının Arafat’a intikalleri tamamlandı

 

Almanya Hac İrtibat Merkezi’nden alınan bilgiye göre, “Hacı adaylarının son görevlerini yapmak üzere Arafat’a intikalleri sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde tamamlandığı“ifade edildi.

Bugün 16.30 itibariyle otobüslerle başlayan Arafat intikalleri tamamlandı. Geceyi Arafat’ta geçirecek hacı adayları sabah namazını kılıp, vakfe duasına kadar ibadet ve dua edecekler. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yapacağı vakfe duasının ardından, Müzdelife’de akşam ve yatsı namazlarını cem ederek kılacak olan hacılar, Müzdelife vakfesinin ardından şeytan taşlamak için Cemerat bölgesine hareket edecekler. Şeytan taşlamanın ardından Mescid-i Haram’a giderek Ziyaret Tavafı ve Sa’y görevini yapacak hacılar, traş olarak ihramdan çıkacaklar.

500 sağlık personeli Arafat’ta da hizmet verecek

“Hacı adaylarımıza 500 sağlık personeliyle 3 sağlık çadırında hizmet vereceğiz. Ayrıca 10 ambulansımızda Arafat’ta hazır bulunacak. İhtiyaç halinde hacı adaylarımızın bulunduğu çadırlardan sağlık çadırına intikalini ambulanslarla sağlayacağız” diyen Hac İdare Merkezi Başkanı ve Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Mekke hastanelerinde yatan hastaların Arafat’a ulaşımının doktorların kontrolünde sağlanacağını ve Arafat’a otobüsle çıkması riskli olan hastaların ambülanslarla Arafat’a çıkarılacağını kaydetti. Bircan, sağlık çadırında acil müdahale, muayene, gözlem hizmeti ile yatarak tedavi gören hacı adayları için de erkek ve kadın olmak üzere yataklı iki bölümün yanında eczanenin de bulunduğunu belirterek, gezici sağlık ekiplerinin ambulanslarla dolaşarak ihtiyaç halinde hacı adaylarına sağlık hizmeti sunacağını belirtti. Bircan, Vakfenin ardından ambulansların ve sağlık ekiplerinin Müzdelife ve Mina’da nakiller bitene kadar sağlık hizmeti vermeye devam edeceğini söyledi.

 

Anahtar Kelimeler: