Reklam

Avrupa bu sınavda çaktı

  • 01.05.2020 18:23
  • Okunma: 1671 kez

Mehmet Hasan


Avrupa bu sınavda çaktı

Dünya büyük bir sınav veriyor. Yeni tip korona virüsünün neden olduğu kaos adeta tüm dünyayı sarmış durumda. Kovid-19 adı verilen koronavirüs baş döndürücü bir hızla yayılmaya devam ederken elbette insanlar da endişeleniyorlar. Özellikle küçük çocukları olan aileler ve ileri yaştakilerde endişe daha da büyük.

Basın da burada ilkeli meslektaşlarımızı ayrı tutuyorum ne yazık ki korkuları körükleyince endişenin boyutu daha da arttı. Hafta sonunda yaşadığımız kentteki marketlerde rafların boşaldığına, insanların market arabalarını tıka basa doldurduğuna tanıklık ettim. Aynı manzaralar neredeyse bütün Avrupa ülkelerinde, hatta Türkiye'de da yaşandı.

Yaşlı Alman komşumun dediği gibi, “Adeta bir savaştayız Sayın Hasan, bir kıtlık bizi bekliyormuş gibi....” Savaş görmüş komşum bunları söylerken, koltuğunun altına kıstırdığı iki paket tuvalet kağıdına da sımsıkı sarılıyordu.

Peki endişe gerçekten yersiz mi? Telaş boşuna mı?

Almanya'da iseniz bu soruya vereceğim yanıt “Evet” olur.

Zira Almanya, hatta Batı Avrupa bu sınavda çaktı. Fena tökezledi. Önemsemedi. Çünkü Avrupa rahata alıştı. Dünyanın dört bir yanında felaketler yaşanırken “Benden uzakta, boşver” yaklaşımıyla, tabir-i caizse keyfine baktı. Ne Suriye'deki iç savaş, ne Myanmar'daki soykırım, ne Çin'de uygulanan asimilasyonla ilgilendi. Hele Türkiye'nin omzuna yüklenen mültecilerle hiç alakadar olmadı. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın dedi. Büyük acılar yaşanırken, Birkaç damla timsah göz yaşı döküp durumu idare etti.

Peki şimdi ne oldu?

Belki dünyanın ilk kez bu denli büyük bir ortak derdi oldu ve şimdi acıyı ta bağrında hissediyor. Önemsememenin, kendini yücelerde görmenin faturasını ödeme vakti geldi. Ve o faturanın bedeli çok ağır oluyor.

Buna karşın, her fırsatta eleştirdikleri, hor gördükleri, küçümsedikleri Türkiye ne yaptı? Dünyaya örnek bir kriz yönetimi sergiledi. Tehlikeyi büyümeden boğmanın yollarını aradı ve buldu.  Hergün televizyonlardan izliyoruz. Kentler, toplu taşıma araçları, dükkanlar, camiler dezenfekte maddeleriyle adeta yıkanıyor. İnsanlar son derece dikkatli. Ve herkes kenetlenmiş durumda. Vatandaş ve Hükümet adeta bir yumruk olmuş.

Biz burada Avrupalı yöneticilerin beceriksizlikleri nedeniyle büyük bir endişeyle yaşarken, ana yurdumuzdaki örnek tedbirlerle gurur duyuyoruz.

Umarım bu krizi en az kayıpla atlatırız.

Allah'a emanet olunuz.

Anahtar Kelimeler: Mehmet HASAN, Avrupa sınavda kaldı

Yazarın Yazıları
x