Reklam

Aşırı sağcı şiddet bilinenden daha yüksek

  • Güncelleme: 09.04.2019 00:14
Aşırı sağcı şiddet bilinenden daha yüksek

BOCHUM

 

 

Almanya’da günden güne aşırı sağcı şiddet endişeli artış gösterdiği bildirildi. Ülkeye 2015’te mülteci akımı ile eşi benzeri görülmemiş ırkçı saldırı ile karşı kaşıya kalındığı belirtildi. Federal İç İşleri Bakanlığı 2015’te siyasi motivasyonlu suç başlığı altında 20 bin 520 suç işledindiğini açıklarken 2016’da ise bu sayının 23 bin 555’e yükseldiği kaydedildi. Geçen yıl ise sadece 1700 daha az ırkçı saldırı gerçekleştiği açıklandı.

 

Ruhr Üniversitesi Kriminoloji Uzmanı Prof. Dr. Tobias Singelsetin, açıklanan sayıların gerçekliğinden şüphe duyduklarını açıklarken ırkçı şidet kurban sayısı rakamlarının çok daha yüksek olduğunun altını çizdi.

 

Federal Hükümet, ırkçıların saldırıları sonucu 83 kişinin öldüğünden bahsetsede medya, dernekler ve vakıfların farklı rakamlara ulaştığı vurgulandı. Örneğin Singelstein, 2000’den beri Almanya’da Neo-Naziler ve diğer ırkçı gruplar tarafından 169 kişinin öldürüldüğünü belirtti.

 

Prof.Dr. Singelstein, ırkçı saldırıların Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti’nde gerçekleştiğini ifade ederken en tanınmış 11 kurbana 13 kurban daha eklenmesi gereğini söyledi. Tobias Singelsetin, NRW Hükümeti’ne Berlin ve Brandenburg’da yapıldığı gibi bu şüpheli davaların yeniden incelenmesini önerdi. Singelstein, bazı bağımsız araştırmalara göre 2015’ten beri en az 11 kişinin ırkçılar tarafından öldürüldüğünü kaydetti.