Reklam

Almanya'da ortalama her 10 dakikada bir ev soyuluyor

  • Güncelleme: Notice: Undefined offset: 2 in /home/avrupa/public_html/isAyarlar/fonksiyonlar.php on line 1027 Notice: Undefined offset: 1 in /home/avrupa/public_html/isAyarlar/fonksiyonlar.php on line 1027 .. 00:00
Alınan tedbirlere rağmen, Almanya’da hırsızlık vakalarının sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Buna rağmen, KRV İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, hırsızlıkla mücadelede başarılı olduklarını, son iki sene içerisinde hırsızlık yapan 800 kişiden yaklaşık 5
Almanya'da ortalama her 10 dakikada bir ev soyuluyor

Almanya’da hırsızlık vakalarının sayısı, alınan tüm önlemlere rağmen her geçen gün artıyor. 2015 yılında hırsızlar Kuzey-Ren Vestfalya (KRV) genelinde ortalama her 10 dakikada bir eve girmiş. Yakalanan hırsızların çok olmasına rağmen, artışların bundan daha fazla olduğunu gösteriyor.

Buna rağmen, hırsızlıkla mücadelede başarılı olduklarını söyleyen KRV İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, 2013 yılından bu yana 800 civarında seri hırsızlık yapan kişinin kimliklerini belirlediklerini, bunlardan 500’e yakınının hapiste olduğunu açıkladı.

SPD’li bakan, hırsızlığa karşı savaş açtıklarını ve oluşturdukları mücadele konseptinin İçişleri Bakanları Konferansı’nda örnek olarak başka eyaletlere tavsiye edildiğini belirtirken, bazı eyaletler tarafından da uygulanmaya başlandığını sözlerine ekledi.

Jaeger, hırsızlığın artmasında en büyük etkenin Güneydoğu Avrupa ülkelerinden gelen hırsız çetelerinin olduğunu bildirdi. Polise göre profesyonel bir hırsızlık çetesi sadece kış sezonunda günde ortalama 300 hırsızlık yapıyor. Kış aylarında gecelerin uzun olması ve havanın erken kararması da hırsızların işini kolaylaştırdığı ifade edildi.

640 tren istasyonunda 4 bin 800 kamera ile önlem alınıyor.

Köln’de yılbaşı gecesi olaylarında gündeme gelen Kuzey Afrikalı gençlerin burada da aktif olduğu ifade ediliyor. Düsseldorf Polisi, 2014 yılında ‘Casablanca’ Projesi ile 2 bine yakın Kuzey Afrikalıyı ve bunların küçük gruplar halinde 4 binden fazla suça karıştığını tespit etmiş.

Polis Düsseldorf’ta 2015 başında tren istasyonu yakınlarındaki kafe, gazino ve nargile salonlarına yaptığı baskınlarda bunların oluşturduğu sosyal, kültürel ve ekonomik merkezlerini ortaya çıkarmıştı.

Son yıllarda tren istasyonlarında belli aralıklarla ve tren içinde ise düzenli bir şekilde hırsızlara karşı dikkatli olunması için anonsları yapılıyor.

Ayrıca Almanya genelinde toplam 5 bin 700 tren istasyonundan 640’una 4 bin 800 kamera yerleştirildi. Bunun dışında, tren ve S-Bahn’larda da yerleştirilmiş kameralarla da hırsızlar takip edilmeye çalışılıyor.

Tren ve istasyonlarda her 30 dakikada bir olay olduğu belirtilmesine rağmen hırsızlık olayların da istasyonlar daha az tehlikeli sayılıyor.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz