Reklam

Almanya'da kira yardımları yeni yılda artıyor

  • Güncelleme: Notice: Undefined offset: 2 in /home/avrupa/public_html/isAyarlar/fonksiyonlar.php on line 1027 Notice: Undefined offset: 1 in /home/avrupa/public_html/isAyarlar/fonksiyonlar.php on line 1027 .. 00:00
Almanya'da yeni yıldan itibaren federal devlet ve eyalet hükümetleri dar gelirli aileleri desteklemek amacıyla kira yardımlarını artırma kararı aldı.
Almanya'da kira yardımları yeni yılda artıyor

Öngörülen değişikliğe göre örneğin daha önce devletten 126 Euro kira yardımı alan bir ailenin alacağı para ortalama 186 Euro’ya kadar çıkacak. Sadece Hessen’de değişiklikten yaklaşık 25 bin hane halkı istifade edecek.

Almanya, 1 Ocak 2016 yetersiz gelire sahip hanelere yönelik konut desteğini sağlamak ve bununla birlikte hane halkına verilen kira yardımını artırma kararı aldı. Buna göre devlet artan kiraları dengelemek amacıyla kira yardımı ödemelerini yüzde 39 civarında yükseltecek.

Bu şekilde, örneğin devletten 126 Euro kira yardımı alan iki kişilik bir hane, ocak ayından itibaren ortalama 186 Euro kira yardımı almış olacak. “Yerleşim merkezlerinde odalar sadece küçük değil, aynı zamanda çok pahalı.” diyen Hessen Çevre Bakanlığı Eyalet Sekreteri Dr. Beatrix Tappeser, “Kira yardımında yapılan en son yenilik Hessen’de bize kira yardım miktarını artırmayı sağlıyor. Hessen’de kira yardımı alan 25 bin hane halkı, ocak ayından itibaren daha fazla kira yardımı alacak.” dedi.

Tappeser, “Kira yardımı alanlar için miktarın artırılması Ocak 2016’dan itibaren otomatik olarak kontrol edilecek. Bunun anlamı, yardım alanların yeniden başvuru yapması gerekmiyor.” dedi.

Daha önce almayanlar da, kira yardımı alma hakkı kazandı

Yapılan değişiklik sayesinde daha önce kira yardımı almayanların da istifade etme hakkını kazandığını belirten eyalet sekreteri, değişiklik sayesinde yardım alanların sayısında artış yaşanacağını, bugüne kadar yardım alamayan birçok aile ve emeklilerin ise işine yarayacağını vurguladı.

Kira yardımını zamanında alabilmenin önemli olduğunu dile getiren Tappeser, “Ondan dolayı ocak ayında kira yardımı için başvurmaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Almanya çapında brüt kiralar 2009’dan bu yana yüzde 9 oranında zamlandı. Zamlı kira yardımın devlete faturasının 350 milyon Euro olması tahmin ediliyor. Ortaya çıkacak söz konusu meblağın federal yönetimle eyalet yönetimleri arasında paylaştırılması bekleniyor.

Önümüzdeki yıl zamlı kira yardımları ödemelerinden yararlanacak 870 bin haneden 90 bini halihazırda herhangi bir kira yardımı ya da temel geçim yardımı almıyor. Yasaya göre kira yardımı almakta olan hanelerin maddi durumları her dört yılda bir gözden geçiriliyor ve kira yardımı miktarı yeniden ayarlanıyor.

Daha fazla bilgiyi aşağıdaki internet adresinden öğrenebilirsiniz. 
https://umweltministerium.hessen.de/klima-stadt/wohngeld

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz