Reklam

Almanya sandığa gidiyor

  • 09.09.2021 15:47
  • Okunma: 645 kez

Mehmet Hasan


Almanya sandığa gidiyor

Merkel'in yerine Başbakan kim olacak? 

Almanya 26 Eylül pazar günü yapılacak genel seçimlere odaklandı. 16 yıldır aralıksız Başbakanlık yapan Angela Merkel'e veda etmeye hazırlanan Almanya, ülkeyi yönetecek yeni başbakanı da merakla bekliyor. Yaklaşık 60 milyon seçmen, favori başbakan adayları Armin Laschet (CDU) ve Olaf Scholz (SPD) arasında tercihini yapacak.

SEÇİMLERE 53 PARTİ KATILIYOR

18 yaş üstü yaklaşık 60 milyon seçmenin bulunduğu ülkede, seçimlere 53 parti katılıyor. Ülkeyi 2005 yılından bu yana, koalisyon ortaklarıyla yöneten Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU)- Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) ittifakının yanı sıra Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP), Yeşiller (Grüne), Sol Parti (Linke), Almanya için Alternatif Partisi (AfD) seçimde Federal Parlamento için yarışacak. 

MERKEL DÖNEMİNİN SONU

Almanya'yı 2005 yılından bu yana yöneten CDU lideri Angela Merkel'in yeniden başbakan adayı olmadığı seçimlerden sonra 21 yıllık Merkel dönemi de sona erecek. Doğu ve Batı Almanya'nın yeniden birleşmesini sağlayan Helmut Kohl'ün varisi olarak görülen Merkel, Kohl'den sonra en uzun süre başbakanlık yapan kişi olarak ülke tarihine geçecek. Ancak Merkel yeni hükümet göreve başlayana kadar bu görevini sürdürecek. 

PARTİLERİN ADAYLARI 

Merkel'in yerine Hristiyan Demokrat'ların adayı Armin Laschet yarışacak. Laschet Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinin de halen başbakanı. Deneyimli siyasetçi daha önce bu eyalette Uyum Bakanlığı yapmış, göçmenlerle yakın ilişki kurmuştu. SPD'nın adayı Olaf Scholz son anketlerde rakiplerinin önünde görünüyor. Yeşiller'in adayı Annalena Baerbock başta favori isimler arasında yer almıştı. Ancak daha sonra popülaritesi azaldı. 

Seçimle ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları:

-Almanya'nın yeni Başbakanı kim olacak? 

-Hangi adayın şansı büyük, kimin hiç şansı yok?

-Hangi partiler yarışıyor?

-Kim kiminle koalisyon kurar?

-Seçimler Almanya'ya kaç paraya mal olacak?

Yanıtları seçim özel sayfamızda...

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları
x