Reklam

Almanya'da 2018’de daha fazla Müslüman yaralandı

  • Güncelleme: 02.04.2019 16:58
Almanya'da 2018’de daha fazla Müslüman yaralandı

OSNABRÜCK

 

"Neue Osnabrücker Zeitung" Gazetesinin verdiği bir habere göre, geçen yıl Almanya genelinde Müslümanlara ve camilere karşı 813 saldırı kaydedildi.

 

2017’de gerçekleşen 950 İslamdüşmanı ve Anti-Müslüman suçlar ile kıyaslandığında bir gerileme söz konusu olmasına rağmen, 2018'de Müslümanlara karşı gerçekleştirilen yaralama olaylarında büyük bir artış gözlemlendi. 32 yaralının istatistiklere yansıdığı 2017’de bu sayının 2018’de 54’e tırmanması da dikkat çekti. Federal Sol Parti’nin İçişleri Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesinin cevabından alınan bu bilgileri "Neue Osnabrücker Zeitung" Gazetesi Salı günü okuyucuları ile paylaştı. Ancak Federal Hükümet yaptığı açıklamada sonradan gelebilecek bildirimlerin asıl rakamları daha da yukarıya doğru çıkartacağı endişesine vurgu yaptı.

 

Resmi makamlar saldırıların faillerinin neredeyse tamamının aşırı sağcılar olduğu yönünde değerlendirmelerde bulunuyorlar. PKK gibi terör örgütlerinin camilere yaptıkları saldırıların ise habere yansımaması dikkat çekti. Resmi görevliler saldırılar arasında nazi işaretleri, tehdit mektupları, hakaretler, mala zarar verme ve kışkırtma gibi suçların bulunduğunu söylüyor. Ancak bakanlık zararın miktarı hakkında bir bilgi veremediklerini de ekliyor. Soru önergesini hazırlayan Federal Sol Parti İç Politikalar Uzmanı Ulla Jelpke, asıl suç oranının daha yüksek olduğu kanaatinde. Jelpke, istatistiklere yansıyan sayıların sadece buzdağının görünen ucu olduğunu ifade ediyor. Jelpke, „Müslümanlara karşı işlenen birçok saldırı, hakaret, hak ihlalleri ve dışlamalar hiçbir şekilde istatistiklere dahil edilmiyor”, diyor.

 

Diğer yandan Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı Aiman Mazyek de bu bağlamda bir Federal Almanya Müslümandüşmanlığı Sorumlusunun görevlendirilmesi talebinde bulunuyor.

Yasin Baş/Osnabrück