Reklam

Aktaş, “Bütün projelerimizin amacı Bursa’yı marka ve yaşanabilir bir şehir yapmak”

  • Güncelleme: 24.10.2019 00:22
Avrupanın Sesi Gazetesi ve avrupaninsesi.com, dunyaajansi.com, almanyaninsesi.com, malumat24.com haber sitelerinin imtiyaz sahibi Mehmet Hasan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı makamında ziyaret ederek, yeni görevinde başarı diledi.
Aktaş, “Bütün projelerimizin amacı Bursa’yı marka ve yaşanabilir bir şehir yapmak”

 

Bursa’da Büyükşehir Belediye Başkanı olmanın gururunu yaşadığını söyleyen Aktaş, haber sitelerimize özel açıklama yaptı.

Yeşil Bursa için hayata geçirmeyi planladığı projeden bahseden Başkan Aktaş, Bursa şehrini daha yaşanabilir hale getirmek için proje ve hedeflerinin olduğunu söyledi.

Avrupa'nın Sesi aracılığıyla tüm Avrupa'da yaşayan dostlara selam ve saygılar göndererek sözlerine başlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bütün projelerimizin amacı Bursa’yı marka ve yaşanabilir bir şehir yapmaktır” dedi.

Yeni projelerle mutlu bir Bursa halkının yaşadığı bir Bursa hayata geçireceklerini ifade eden Başkan Aktaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizin 81 ilinin 925 ilçesinin ayrı ayrı güzellikleri var, ama Bursa’mız gerçekten sahip olduğu değerler itibariyle çok önemli özelliklere sahip bir şehirdir. Ayrıca bu şehirde belediye başkanı olmak büyük bir mutluluk, büyük bir ayrıcalık ve onurdur. Sosyal sorumluluk projeleriyle mutlu bir Bursa halkının yaşadığı bir Bursa hayata geçireceğiz. Bizim bütün projelerimizin amacı da Bursa’yı bir marka şehir yapmaktır.”

Bursa’nın köklü geçmişi ile tarih ve kültür şehri olduğunu belirten Başkan Aktaş, “Bursa ile ilgili şarkılar ve şiirler yazılmış, yani Bursa ile ilgili çok şey söylenebilir. Bursa Osmanlı'yı kurmuş, Osmanlı'ya başkentlik etmiş ve beraberinde 6 padişahı barındırmış bir şehirdir. UNESCO’nun dünya mirası listesinde olan bir şehirdir. Uludağ'ı, denizi, tarımsal özellikleri, organize sanayi bölgeleri, ticaret ve sanayi kültürü ve 3 milyon nüfusu ile çok renkli bir şehirdir.”

Bursa'yı renkli kılan bir diğer özelliği ise farklı coğrafyalardan insanların yerleştiği bir şehir olduğuna vurgu yapan Başkan Aktaş, “Sanayi potansiyeli ile göç almış bir şehirde Kafkaslardan, Balkanlardan ve Anadolumuzun farklı yörelerden insanlarla zenginleşen bir ildir. Bursa'da belirgin bir Balkan nüfusu sözkonusudur. Bununla alakalı da hem Batı Trakya'dan hem Bulgaristan’dan hem de Makedonya ve Kosova'dan gelen göçlerle Bursa'da ciddi bir Balkan nüfusu oluşmuştur. Tabir edilecek olursa Balkanlısı ile Kafkaslısı ile Anadolu coğrafyasından gelen insanlarımızla hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti kimliği ve çatısı altında, Türk bayrağı altında hepimiz et ve tırnak gibi olmuşuz. Hamdolsun birlik ve beraberlik içerisinde yaşıyoruz” diye konuştu.

Bursa’nın büyüyen şehir olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, büyük projelerle ilgili kısaca şunları söyledi: “Bu hızlı büyümeye rağmen tabii Bursa'nın da değişik ihtiyaçları ortaya çıkmış. Sanayi ile birlikte çok hızlı büyümüş Bursa’mızda ulaşım bizim önceliğimiz. Yine ulaşımda yeni metro hatlarımızı 54 kilometreden 102 kilometreye çıkartarak ulaşıma bir rahatlık kazandıracağız. Otobüslerimizin tamamı değiştirerek filomuzu yenileneceğiz. Filomuzu 450’den 550’ye çıkartarak modern araçlarla hizmetlerimizi yürüteceğiz. Ayrıca imarla ilgili sıkıntılarımız var, Kentsel Dönüşüm Projelerimiz var. Yakın bir zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir müjdeli haberimiz olacak Bursalı hemşehrilerimize. Bursamız yeşil ile özdeşleşmiş bir şehir. Yeşil Bursa'ya çok yakışıyor. Forma renklerimiz yeşil beyaz. Anılırken dahi yeşil Bursa diye anılıyor. Ama o hızlı büyüme ve hızlı imarla birlikte maalesef yeşilden biraz kopmuşuz. Onu tekrar eski haline kavuşturmak için özellikle yoğun yeşil alanlara ihtiyacımız var. Millet Bahçeleri ve Botanik Parkları çalışmalarımız ile halihazırda devam eden çalışmalarımız var, yeni yapacağımız çalışmalarımız var. Bunun gibi bazı konum önemli konu başlıklarımızı var.”

Seçimlerden önce Bursa halkına verdiği sözleri bir bir yerine getireceklerini söyleyen Başkan Aktaş, “Yaklaşık 6 ay önce seçim beyannamesinde halkımıza söz verdik ve bu millette bize güvendi. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldığımız güçle ve beraberinde bakanlık yapmış iki büyüğümüz MKYK Üyemiz ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanımız Sayın Hakan Çavuşoğlu ve Sayın Efkan Ala ve diğer milletvekillerimiz, ilçe belediye başkanı arkadaşlarımızla birlikte Türkiye'nin önemli bir rengi ve noktası olan Bursamızı daha zenginleştirmek ve güçlendirmek için elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyacağız. Ankara'nın imkanları, yerel imkanlarla ve beraberinde diğer hayırsever işadamlarımızın imkanlarını hayata geçirip Bursa'yı daha yaşanabilir hale getirebilmek için hayallerimiz var. Bize bu görevi veren Bursalı hemşerilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bunun heyecanı ile gece gündüz çalışıyoruz. İnşallah kısa zaman içerisinde bu projeler bir bir kendini gösterecektir” açıklamasını yaptı.

Avrupanın Sesi Gazetesi ve avrupaninsesi.com, dunyaajansi.com, almanyaninsesi.com, malumat24.com haber sitelerinin imtiyaz sahibi Mehmet Hasan’a teşekkür eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bu konulara ilgi gösterdiğiniz için Avrupa'daki dostlarımıza derdimizi heyecanımızı anlatma imkanı bize verdiğin için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: