AK Parti Yurtdışı SKM Başkanı, Adıyaman Milletvekili Toprak, Avrupanın Sesi’ne konuk oldu

AK Parti Yurtdışı SKM Başkanı, Adıyaman Milletvekili Toprak, Avrupanın Sesi’ne konuk oldu
AK Parti Yurtdışı SKM Başkanı, Adıyaman Milletvekili Toprak, Avrupanın Sesi’ne konuk oldu
AK Parti Yurtdışı SKM Başkanı, Adıyaman Milletvekili Toprak, Avrupanın Sesi’ne konuk oldu
AK Parti Yurtdışı SKM Başkanı, Adıyaman Milletvekili Toprak, Avrupanın Sesi’ne konuk oldu

AK Parti Adıyaman Milletvekilli ve AK Parti Seçim Komisyonu yurt dışından sorumlu başkan yardımcısı Muhammed Fatih Toprak: “AK Parti ile yurt dışındaki vatandaşımıza hak ettiği değeri vermek için elinden geleni yapmakta olup gelecekte yurt dışı vatandaşların daha etkin bir konumda yer almaları için var gücüyle çalışmaya devam edecektir” dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekilli ve AK Parti Seçim Komisyonu yurt dışından sorumlu başkan yardımcısı Muhammed Fatih Toprak, Avrupanın Sesi Gazetesi ve Haber Sitesi’nin İmtiyaz Sahibi Mehmet Hasan’ın sorularını yanıtladı.

AK Parti Seçim Komisyonu yurt dışından sorumlu başkan yardımcısı olarak yurt dışında bir dizi temaslarda bulundunuz. Bu temaslar çerçevesinde hangi Avrupa ülkelerinde Ak Parti vizyonunu ve yurt dışında yürütülen faaliyetleri tanıttınız?

20 yılı aşkın halkımızın verdiği destekle tek başına iktidar olmayı sürdürme başarısı gösteren partimizin topluma bakışı ve siyaset anlayışı yanında, şimdiye dek farklı alanlarda sürdürdüğü politikalara bağlı gelişen uygulamalarını açıklamak; Cumhuriyetin 100. Yılında taşıdığımız sorumlulukla kendimize gaye edindiğimiz ülke gelecek hedeflerini ve vizyonunu halkımıza dolaysız olarak anlatabilmek için yurt içindeki insanımızla bütünleşerek geliştirdiğimiz yakın ilişkiyi, arada binlerce kilometre bulunsa da yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla da devam ettirmeye özen gösterdik. Bu minvalde son bir buçuk yılda Asya, Avrupa, Amerika ve Avustralya olmak üzere 4 kıta 31 ülkede insanımızla bir araya gelme fırsatları oluşturduk, bize kendilerini anlatabilme, ihtiyaç ve isteklerini, Türkiye’den beklentilerini dile getirme imkanı sağladık. Bu nedenle AK Parti seçim çalışmaları, aslında rutin zamanlarda da sıkı yürütülen halkla iç içe olma arzusunun bir parçasıdır.

Türk vatandaşlarının siyasal katılım oranı ve seçim sistemine yönelik istatistiki verileri bizimle paylaşır mısınız?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, kendilerine sunulan yurt dışında oy kullanım hakkından ilk kez 2014 yılındaki cumhurbaşkanı seçimlerinde istifade etmiştir. Mezkur seçimde %18 olan yurt dışı seçime katılım oranı ertesi yıl (2015) yapılan genel seçimlerde hızla  %45’e yükselmiş, 2018 seçimlerinde ise %50’yi aşmıştır. Bu tablo bize, vatandaşlarımızın anavatanlarına olan ilgilerinin, aidiyet ve bağlarının ne denli yüksek olduğunu göstermekte, verilen yurt dışı oy kullanma imkânının ne kadar haklı bir karar ve kazanım olduğunu da ispat etmektedir. 2018’deki son seçimlerde Yüksek Seçim Kurulunun ilettiği 3 milyonun üzerinde kayıtlı seçmen bulunduğu bilgisinden hareketle, 2023 seçimlerinde bu sayının 3 buçuk milyona yakın olacağını ön görmekteyiz. Seçimlere katılımda, oy kullanılabilen yurt dışı temsilcilik sayılarının yıldan yıla artırılması ve oy kullanma işlemlerindeki kolaylaştırıcı yenilikler de önemli derecede etkili olmuştur.

En çok seçmenin olduğu Avrupa ülkeleri ve bu ülkelerde seçim startı verdiniz mi? Yine seçimler bir önceki dönemde olduğu gibi başkonsolosluklarda mı yoksa büyük hallerde mi yapılacak?

Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkeler sıralamasında Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya ve İsviçre şeklinde devam etmektedir. Bu ülkelerin vatandaşlık rejimlerine paralel olarak, örneğin Almanya ve Avusturya’nın çifte vatandaşlığa izin vermeyen tutumu gibi ülke özelinde uygulamalar dikkate alındığında, seçmen sayısında nüfusa rağmen düşük veya yüksek sonuçlara ulaşılması açıklanabilir. Seçmenlerdeki seçime katılım oranında ise, seçim süreçlerinde vatandaşa sunulan kolaylaştırıcı uygulamaların artırılması gibi farklı etmenler söz konusu olmuştur. Örneğin ilk yurt dışı seçimi olan 2014 seçimlerinde randevulu oy kullanma uygulaması varken, bu uygulamanın iptal edildiği 2015 seçimlerinde katılım oranının ciddi şekilde yükseldiği istatistiklere yansımıştır. Ülkelerin yerel otoritelerince belirlenen seçim çalışması kurallarına riayet edilerek vatandaşımıza seçime dair bilgilendirici çalışmalar yapılmakta, bu süreçte günümüz teknolojik imkanlarından da istifade edilmektedir. Oy kullanma işlemi, başkonsolosluklarda yapılacaktır. Fiziki ortamın yeterli olmaması durumunda ise yine başkonsolosluklarımız tarafından öncesinde ilan edilecek ve YSK tarafından onaylanacak daha büyük alanların kiralanması söz konusu olabilecektir. Ayrıntılı sandık bilgileri ve tarihler hem Yüksek Seçim Kurulu resmi internet sayfası ve başkonsolosluklarımız tarafından duyurulacak, hem de radyo ve televizyonlarda da ilan edilerek kamuoyuna ulaştırılacaktır.

Avrupa’daki seçmenlerinize ne söylemek istersiniz?

1961 itibariyle işgücü antlaşmaları kapsamında Avrupa’ya yerleşen insanımıza Türkiye’nin uzun yıllar yalnız iş hukuku çerçevesinden baktığı üzücü bir gerçektir. Bu durumu partimiz iktidara geldiği günden bu yana, ülkemizin dünya siyasetinde giderek güçlenen konumunun da etkisiyle değiştirmiştir. Örneğin 2010 yılında bir Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kurulmuş, o tarihten itibaren yurt dışındaki insanımıza yönelik birçok yeni hizmet hızla hayata geçirilmiştir. Yine 2012 itibariyle mavi kart kapsamının genişletilmesinden vatandaşlığa, ülkeye araçla giriş çıkıştan emekliliğe, yurt dışında oy kullanımından aile ataşeliklerinin kurulmasına kadar birçok alanda yenilikçi, çağa ve ihtiyaca uygun, geleceğe dönük adımlar atılmıştır. Burada sayılamayan daha birçok hizmet ve yeniliği uygulamaya alan devletimiz AK Parti ile yurt dışındaki vatandaşımıza hak ettiği değeri vermek için elinden geleni yapmakta olup gelecekte yurt dışı vatandaşların daha etkin bir konumda yer almaları için var gücüyle çalışmaya devam edecektir. Daha önümüzde uzun bir yol olduğu bilinciyle, yurt dışındaki vatandaşlarımızla el ele yürüyerek çare bekleyen birçok konunun hem takipçisi hem de mesulü olmaya talibiz. Vatandaşımızdan beklentimiz en demokratik hakkı olarak seçme hakkını kullanması ve ülkesi ile gönül bağını sandıkta göstermesidir.

 

 

Suudi Arabistan depremzedeler için 126 milyon dolar bağış yaptı
Önceki Suudi Arabistan depremzedeler için 126 milyon dolar bağış yaptı
‘İskeçe Şehir Sempozyumu’ başladı
Sonraki ‘İskeçe Şehir Sempozyumu’ başladı