Afrikalı Müslümanlar İçin Ramazan Yardımları Umut Oluyor

Afrikalı Müslümanlar İçin Ramazan Yardımları Umut Oluyor
Afrikalı Müslümanlar İçin Ramazan Yardımları Umut Oluyor
Afrikalı Müslümanlar İçin Ramazan Yardımları Umut Oluyor

Afrikalı Müslümanlar İçin Ramazan Yardımları Umut Oluyor

 

Açlık, susuzluk, kuraklık, iç savaşlar ve bulaşıcı hastalıklar... Afrika’nın pençeleştiği sorunlardan sadece birkaçı. Hayatta kalma mücadelesi veren Afrikalılar için yaşamak oldukça zor. Kıtlığın baş gösterdiği Afrika’da insanlar yiyecek bulma umuduyla yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalıyorlar. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre Afrika’da açlık çeken insanların sayısında hızlı bir yükseliş görülmektedir. Açlığın sebep olduğu çocuk ölümlerindeki artış Afrika’daki durumun vahametini daha net gözler önüne sermektedir.

 

 

Afrika’da Müslümanlar her türlü yokluğa rağmen inançlarından ödün vermiyorlar. Onlar ne sahurda ne de iftarda sofralarına yemek koyabiliyorlar. Ramazan ayını buruk geçiren Afrikalılar için dışarıdan gelen ramazan yardımları ayrı bir anlam ifade ediyor. Unutulmadıklarını hissetmek, kendilerini “kardeş” gören insanların varlığını bilmek ayrı bir mutluluk veriyor Afrikalı Müslümanlara. Hayata dair umutları yeniden filizleniyor. Onlara özel kurulan iftar sofraları, Ramazan Bayramı öncesi verilen fitre ve zekâtlar, dağıtılan kumanyalar onlar için çok değerli.

 

Avrupalı Hayırseverler Afrika’yı Bu Sene de Unutmadı

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte hayır organizasyonları da dünyanın farklı yerlerindeki mazlum ve mağdura ramazan yardımında bulunmaktadır. Genel Merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu 12 yıldır gerçekleştirdiği ramazan kampanyası kapsamında Afrika kıtasında binlerce kişiye zekât, fitre, sadaka, kumanya ve iftar yemeği yardımları olmak üzere birçok ayrı kalemde yardım ulaştırmaktadır. Bu seneki ramazan yardımlarını “Kardeş Payı Yapalım” sloganı altında gerçekleştiren WEFA, Afrika’nın farklı ülkelerinde kuracağı iftar sofralarında yine yetimleri, öğrencileri, yaşlıları, mültecileri ve kimsesizleri ağırlayacak. Bilhassa yetimlere bayram sevinci yaşatmak isteyen WEFA, Ramazan Bayramı’nda bir nebze olsun yetimliklerini unutmaları için onlara yine bayramlık kıyafet hediye edecek.

 

 

35 Ülkeye Ramazan Yardımı

Bu sene ramazan kampanyasını Afrika, Asya, Balkanlar, Ortadoğu ve Türkiye’ye de gerçekleştirmeyi planlayan WEFA, 35 ülke ve bölgeye ramazan yardımları ulaştıracak. Yardımlar bilhassa afet bölgeleri, kriz bölgeleri, mülteci sayısının yoğun olduğu bölgeler ile açlık ve kuraklığın fazla olduğu yerlerde gerçekleştirilecek. 20’ye yakın ülkedeki ramazan yardımlarına WEFA ekipleri de katılacak.

 

Ramazan yardımlarının yanı sıra Afrika’da su kuyusu, okul, cami, medrese, çocuk oyun parkı, yetimhane ve sağlık ocağı yapan WEFA, yetimlere de düzenli destek vermekte ve Kurban Bayramı döneminde Afrika’daki yoksul ailelere kurban eti yardımında bulunmaktadır.

 

Nasıl Bağış Yapabilirim?

WEFA’nın ramazan kampanyasına destek vermek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. WEFA bürolarında veya temsilciliklerde makbuz karşılığı elden de bağış yapılabilir. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numaralarına havale yapabilirler. Açıklama kısmına bağış amacının (zekât, fitre, kumanya vs.) yazılması gerekmektedir.

 

 

Germania’dan bilet paralarını talep edin
Önceki Germania’dan bilet paralarını talep edin
DİTİB Genel Başkanı Kuzey, çevrim içi toplantıda 'İmam Eğitimini' anlattı
Sonraki DİTİB Genel Başkanı Kuzey, çevrim içi toplantıda 'İmam Eğitimini' anlattı