Reklam

29 Ocak Milli Direniş günü Lippstadta anıldı,

  • Güncelleme: 02.02.2019 22:35
LİPPSTADT
29 Ocak Milli Direniş günü Lippstadta anıldı,

 

Batı Trakya Türkleri, her yıl Türk kimliğine dönük saldırılara karşı direnişe geçtikleri günü “29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Direniş Günü” ya da daha çok “29 Ocak Milli Direniş Günü” adlandırmasıyla Gümülcine, İskeçe, Türkiye, Almanya ve yaşadıkları diğer ülkelerde düzenledikleri etkinliklerle anıyor. 29 Ocak 1988’de mahkemenin kapatma kararını protesto etmek ve Türklüğünü deklare etmek isteyen 25 bin Türkün tüm baskı ve engellemelere rağmen bir araya gelerek “Türküz” diye haykırmasıdır.

 


Aynı zamanda 29 Ocak 1990’da örgütlü Yunan fanatiklerinin saldırılarına rağmen yeniden bir araya gelebilmeleridir. 29 Ocak, Batı Trakya Türkleri için toprakları üzerinde yaşadıkları asimilasyona, vatandaşlık haklarının sınırlandırılmasına, azınlık haklarını alamamalarına, kimliksizleştirilmelerine karşı gösterdikleri iradenin yıldönümüdür. 29 Ocak 1988’de Batı Trakya Türklerini sokağa döken uygulamanın maalesef bugün de devam etmesi, her bir anma programına yeni bir protesto niteliği kazandırıyor; tam 31 yıldır protesto sürüyor. Dolayısıyla Batı Trakya Türkü’nün “kimliksizleştirerek Yunanlaştırma” girişimlerine direnişi devam ediyor; 29 Ocak’lar birer bütünleşme gününe dönüyor.

Batı Trakya Türklerinin kimliklerine dönük saldırılara karşı hak arama mücadelesini simgeleyen "29 Ocak Milli Direniş Günü vesilesi ile Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneğinde anma etkinliği düzenlenerek, Batı Trakya Türkleri için birliğin ve beraberliğin daim olması temennisinde bulunuldu.

Londra Sussex Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Sebahattin Abdurrahmanın konuşmacı olarak davet edilerek katıldığı Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği 29 Ocak Milli Direniş günü etkinliği Batı Trakya Türkleri Davasına hizmet edenlerin anısına saygı duruşu ile başladı. Muaz Balın şiirsel okuduğu Istiklal marşı dinleyicilerden büyük beğeni aldı.

 

 

Dernek Başkanı Alpay AHMET yapmış olduğu açılış konuşmasında Batı Trakya Türklerini Derneklere üye olmaya çağrıda bulunarak, 29 Ocak öncesi ve sonrası gelişen tüm olayların temelinde birlik ve beraberliğin yattığını ve Batı Trakya Türkleri Davasını ayakta tutan 29 Ocak ruhunun olduğunun belirtti.

Batı Trakya Türkleri 29 Ocak Milli Direniş günü münasebeti ile hazırlanan sinevizyon gösterisi izlendikten sonra Dr. Sebahattin Abdurrahmanın sunumu ile devam etti. Dr. Sebahattinin Abdurrahman 29 Ocak öncesinde yaşananlar ve 29 Ocakları tetikleyen olaylar ve gelinen nokta ve sonrası yaşananlar 29 Ocak Öncesi ve Sonrası ile ilgili yapmış olduğu sunum ilgiyle dinlenerek soru cevap bölümü ile sona erdi.

 

 

Aslen Batı Trakyalı olan ve Türk Dünyası Edebiyat ödülü alan Rahmi Ali’nin ‘Azınlık’ şiirinin dinletisinden sonra Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği bünyesinde oluşturulan 7 Dağın Efeleri adlı Zeybek grubunun gösterisi nefes kesti.

Düzenlenen etkinlikte Hollanda Lahey Batı Trakya Türkleri Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Ahmet Kadir, Gütersloh Batı Trakya Türkleri Aile Birliği Başkanı İbrahim Ibram, Werl Ülkü Ocağı Yöneticileri, BIG Partisi Bielefeld Temsilcisi Akın Can ve çok sayıda üye ve misafir hazır bulundu.  Program sonrasında katılımcılar geç saatlere kadar hasret gidererek sohbet etme fırsatı buldular.