Reklam

29 Ocak Milli Direniş Günü Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı

  • Güncelleme: 02.02.2019 22:34
GÜMÜLCİNE
29 Ocak Milli Direniş Günü Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı

 

Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı, Yunan devletinin asimile politikalarına, baskılarına boyun eğmeden Türk kimliğinin inkar edildiğini, birçok konuda hakların verilmediğini tüm dünyaya haykırmak için 29 Ocak 1988 ve 29 Ocak 1990 yıllarında birlik ve beraberlik içerisinde verdiği mücadelenin, direnişin 31. yılı Gümülcine'de düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Batı Trakya Müslüman Türkleri hak arama mücadelesini simgeleyen ve tarihe geçen 29 Ocakları her sene 29 Ocak Milli Direniş Günü olarak gururla kutlamaktadır.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu 29 Ocak Salı akşamı Gümülcine’de Chris&Eve hotelinde 29 Ocaklar konulu bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe, Batı Trakya genelinden yüzlerce soydaş katıldı.

Etkinlik programı, Türk kimliğini inkar eden zihniyete karşı 29 Ocaklarda verilen mücadelelerde yer alan vefat etmiş soydaşları anmak için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Daha sonra 29 Ocak olaylarını anlatan sinevizyon gösterisi sunuldu. Devamında Batı Trakyalı olan Türkiye Cumhuriyeti eski başbakan yardımcılarından AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun TRT'de yayınlanan bir programda 29 Ocaklar hakkında anlattıkları soydaşlara dinletildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptı. 29 Ocak olaylarını bizzat yaşayanlardan biri olan Müftü Şerif, 29 Ocaklar hakkındaki düşüncelerini soydaşlarla paylaştı.

Daha sonra yakını rahatsızlık geçirdiğinden dolayı etkinliğe katılamayan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin mesajı Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu tarafından okundu.

Selamlama konuşmalarının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmaları yapacak konuşmacılar Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet’in moderatörlüğünde yerlerini aldılar.

Necat Ahmet, salonda bulunan katılımcıları selamladı ardından etkinliğe katılamayan Demokratik İttifak Rodop Milletvekili İlhan Ahmet’in mesajını okudu. Daha sonra konuşmacılara söz verildi.

Etkinlikte ilk konuşmayı Araştırmacı-Yazar Gazeteci İbrahim Baltalı yaptı. Daha sonra faaliyetlerini noktalayarak kapatılan Batı Trakya Medrese Mezunu Müslüman Muallimler Cemiyeti’nin son başkanı Azilli Öğretmen Asım Çavuşoğlu ve İskeçe Sabık Milletvekili Ahmet Faikoğlu konuşma yaptılar.

Etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’nu temsilen Muavin Konsolos İbrahim Sakli katıldı.

Etkinlikte sinevizyon gösteri ve konuşmaların haricinde 29 Ocak olaylarıyla ilgili resim sergisi açıldı. Sergide olaylara katılıp hak arama mücadelesinde yaralanmış Batı Trakya Türklerinin resimleri, Yunan milliyetçiler tarafından Gümülcine’de Türklere ait camları kırılmış dükkanların fotoğraflarının yanı sıra Türkçe ve Yunanca gazetelerde olaylara ilişkin yayınlanan haberlerin küpürleri sergilendi.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu'nun 29 Ocakların 31. yılı dolayısıyla düzenlediği etkinlik konuşmalarla sona erdi.