Reklam

27. Koruyucu aile toplantısı Hamm’da yapıldı

  • Güncelleme: 19.11.2019 20:17
T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği, T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun himayesinde T.C. Essen Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği ile ortaklaşa 15.11.2019 tarihinde Hamm şehrinde düzenlendi
 27. Koruyucu aile toplantısı Hamm’da yapıldı

Alevi Kültür Birliği’nde koruyucu aile bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıya ilgili aileler ve Hamm Bölgesinde DİTİB ve IGMG cami derneklerinin temsilcileri de destek vermek için katıldı.

Programın açılışını Hamm Alevi Kültür Birliği adına dernek başkanı Vahdettin Taş Bey yaptı. Taş, bu konunun derneklerinde ele alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve T.C. Essen Başkonsolosuna teşekkür etti.

Programın selamlama konuşmasını T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci Bey yaptı. Cebeci, velayeti alınan Türk çocuklarının sorunlarının devletimiz için çok önemli bir konu olduğunu dile getirdi. Sorunun üç ayağı olduğunu ifade eden Cebeci, birincisinin resmi boyut olduğunu, bunun Aile Ataşeliklerinin açılmasıyla devletin yerine getirdiğini, ikincisinin STK’lar olduğunu, STK’ların topluma uzanan kanallar olduğunu, devlet ile STK’ların işbirliği yapması gerektiği, üçüncü olarak vatandaşlarımızın konuya duyarlılık gösterip sorunlarımızın çözümüne katkı sağlayabileceğini dile getirdi.

Programa bir koruyucu aile belgeseli izletilerek başlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci Mazı ise yaptığı konuşmada koruyucu aile olmanın önemine dikkat çekti. Yaşadığımız toplumda çocukların önemli bir risk altında olduğunu, dolayısıyla koruma altına alınan çocuk sayısının oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Mazı, her cemiyetin kendi bünyesinde mutlaka bir koruyucu aile gündemine sahip olması gerektiğini vurguladı.

Aile Ataşeliğinin pedagoglarından Sabri Aydın Almanya’da koruyucu aile olmanın yollarını slaytlar eşliğinde anlattı. Aydın, koruyucu aile olmanın zor bir süreç olmadığını, aranan en önemli üç şartın, bağımsız bir maddi gelirin olması, evin yeteri derecede büyük olması ve ebeveynlerden birisinin Almanca bilmesi olduğunu vurguladı. Bu şartların bugün yerinde olmaması durumunda gelecekte bu şartların yerine gelebileceğini hatırlatan Aydın, koruyucu aile olmak isteyen aileleri sürecin başından sonuna kadar desteklediklerini ifade etti.

Anahtar Kelimeler: 27, Koruyucu, aile, toplantısı, Hamm’da, yapıldı