"Türkiye Modeli Dünya'ya Açılıyor"

ANKARA

 

Başkanımız Abdullah Eren, Türkiye'nin 2023'ye kadar 200 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmayı hedeflediğini söyledi.

Başkanımız Abdullah Eren, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde katıldığı bir etkinlikte, YTB'nin çalışmalarından ve yabancı öğrencilere Türkiye'de yükseköğrenim fırsatı sunan ''Türkiye Bursları"ndan bahsetti.

 

 

YTB'nin 2010 yılında kurulduğunu ve kurumun önceliklerinden birinin yurt dışında yaşayan vatandaşlarla bağları geliştirmek ve onları korumak olduğunu anlatan Başkan Eren, YTB'nin kültürel ve sosyal aktiviteleri yayarak ortak tarih ve kültürel mirasa sahip coğrafyalardaki toplumlar arasındaki bağları güçlendirmeyi hedeflediğini belirtti.

Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrenciler hakkında da bilgi veren Eren, uluslararası öğrencilere sunulan yükseköğrenim ve burs imkânına da değindi.

TÜRKİYE'DE 150 BİNDEN FAZLA YABANCI ÖĞRENCİ BULUNUYOR

Küresel anlamda 2019 itibarıyla 7 milyon uluslararası öğrenci olduğunu, Türkiye'de ise 150 binden fazla uluslararası öğrenci bulunduğunu kaydeden Başkan Eren, bu rakamın son 10 yılda 7 kat arttığını söyledi.

Türkiye'deki uluslararası öğrencilerden 17 binine YTB tarafından burs verildiğini ifade eden Eren, ''Türkiye, 2023 yılına kadar 200 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Türkiye'nin yükseköğrenim alanında küresel merkez olmasını hedefliyoruz.'' dedi.

Uganda'da bir köyde yaşayan Cemil isimli bir öğrencinin eğitimine ailesinin finansal durumu nedeniyle devam edemediğini ancak Cemil'in Türkiye'nin Kampala Büyükelçiliğinin duvarında gördüğü ''Türkiye Bursları'' ilanıyla ekonomi alanında eğitim aldığı ve köyü için bir umut olduğu örneğini anlatan Eren, bu burslarla aynı zamanda dezavantajlı ülkelerin geleceği için kalifiye kişiler yetiştiğine dikkati çekti.

 

Anahtar Kelimeler: "Türkiye Modeli Dünya'ya Açılıyor"