Reklam

''Hep Birlikte Gayretli Çalışmaları Sürdüreceğiz''

  • Güncelleme: 19.03.2019 00:40
''Hep Birlikte Gayretli Çalışmaları Sürdüreceğiz''

BURSA

 

ACAR: “TÜM EĞİTİMCİLER OLARAK ‘MESLEK KANUNU’NUN ÇIKMASINI BEKLİYORUZ”

ÇAVUŞOĞLU: “BU SEÇİMİN ANLAMI ÇOK FARKLI HERKES OYUNA SAHİP ÇIKSIN”

AKTAŞ: “BİZE GÖRE 365 GÜNÜN HER GÜNÜ KADINLAR GÜNÜDÜR

 

Eğitim Bir Sen Bursa 1 No’lu Şube Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen ‘Kadın Buluşması’ Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda gerçekleştirildi. Birlik,  beraberlik,  tanışma ve dayanışma amacıyla organize edilen etkinliğe bini aşkın kadın öğretmenin yanı sıra, Eğitim Bir Sen Genel Başkanvekili Latif Selvi,  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç, Vildan Gürel Yılmaz ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez ve yöneticiler katıldı.

 

Eğitim Bir Sen’in geçmişten bugüne kadar yaptığı çalışmaların anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle başlayan programın açılış konuşmasını Eğitim Bir Sen Bursa 1 No’lu Şube Kadın Komisyonu Başkanı Nermin Polat yaptı.

 

 

Polat, kadınların daha aktif olduğu her toplumun hızlı geliştiğinin altını çizerken, ‘Biz kadınlar şefkatimizle yüreğimizle, coşkumuzla, nezaketimizle, kadın elimizle daha güzel dünyayı yeniden inşa edeceğiz’ dedi.

 

ÇALIŞMAYA DEVAM

 

Eğitim Bir Sen Genel Başkanvekili Latif Selvi de sendika üyelerine gayretli çalışmaların sürdürülmesi uyarısında bulunarak, “Bursa’mız gibi bir medeniyeti bağrında taşıyan ve bir büyük imparatorluğun kuruluşunun merkezi olmuş bir şehrin mutlaka bunu sürdürülebilir hale getirmesi için hep birlikte gayretli çalışmaları sürdürmeliyiz” dedi.

 

Eski dönemlerde yaşanan baskı günlerinin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Selvi, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

 

“Okullarda inancımıza ve kültürümüze dair bir şey konuştuğumuz zaman, bir takım insanların kapılarımızı dinlediği ve bunun üzerinden soruşturmalara muhatap olduğumuz günleri unutmadık. Onun içinde onların demokrasi, insan hakları gibi cümleler kurmalarına hiç itimat etmeyiz. Çünkü onların bize duyduğu kin, dünyanın öte başındaki düşmandan daha yüksektir. Onun için hiçbir meseleyi lokal bir takım gerekçelerle müzakere ederek onların ekmeklerine asla yağ sürmemeliyiz.”

 

 

“MESLEK KANUNUNU BEKLİYORUZ”

 

Eğitim Bir Sen Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Ramazan Acar da, eğitim camiasının beklentilerine dikkat çekti.  Meslek kanunun çıkmasını beklediklerini belirten Acar, “Bu kanunun özel sektördeki meslektaşlarımızı da kapsayan bir meslek kanunu olmasını arzu ediyoruz. Ayrıca görev tanımlarımız da olmalıdır. Ek gösterge mutlaka olsun istiyoruz. Ancak devletimizin imkanlarını da biliyoruz. Beklentimizin bu doğrultuda olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Bunun yanında bugünkü programın asıl sahibi olan kadınlarımızla ilgili de ciddi kazanımlarımız var ama yeterli değil. Avrupa ortalamasının 25 hafta olduğu doğum izni, Türkiye’de 16 haftayla sınırlı. Dolaysıyla bunun da iyileştirilmesinin önümüzdeki süreçte gerçekleşeceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

ÇAVUŞOĞLU’NDAN SEÇİM UYARISI

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu da yaklaşan yerel seçimlerin önemine dikkat çekti. Türkiye 31 Mart’ta çok önemli bir seçime gittiğine vurgu yapan Çavuşoğlu, “Geldiğimiz noktada 31 Mart’taki seçimler, kentlerimizde sadece belediye başkanları veya meclis üyelerini seçeceğimiz seçimden çok daha farklı bir anlam kazanmıştır. Bu seçim bir beka meselesidir. Siyasi körlükle karşı karşıyayız. Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı ülke düşmanlığına dönmüş. O nedenle uyanık olmak zorundayız. Aksi halde bugüne kadar sağlanan tüm kazanımlar kaybedilir. Ona göre oyumuza sahip çıkalım” diye konuştu.

 

KADIN TOPLUMUN ASLİ UNSURUDUR

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise Eğitim Bir Sen Bursa 1 No’lu Şube başkanlığını yaptıkları güzle işler nedeniyle tebrik ederek başladığı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 

“Eğitim Bir Sen, Memur-Sen çatısı altında çok güzel işlere imza atıyor. Eğitimcilerin hak ve hukukunun takibi noktasında, örgütlü bir şekilde haklarından istifade etmesi noktasında ciddi bir performans ortaya koyuyor. Ben bu noktada başta Eğitim Bir Sen Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Ramazan Acar olmak üzere katkısı olan emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Kadın buluşması adı altında bir araya geldik. Kadın gerçekten bizim annemiz, bizim eşimiz, yârimiz, kız kardeşimiz, ablamızdır. Kadın bu toplumun asli unsurudur. O nedenle bize göre 365 günün her günü kadınlar günüdür.”

 

 

HAYALLERİMİZ GERÇEK OLDU

 

AK Parti’nin kadın milletvekili Emine Yavuz Gözgeç de kadınların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birçok hayaline kavuştuğunu ifade ederek, “Her ne kadar kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı 1935 te verilmişse de, hiçbir ayrımcılığa tabi tutulmadan, ötekileştirilmeden, bütün kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle kazındık. Bizim için bunlar hayaldi ama hayallerimiz gerçek oldu” diye konuştu.